Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-05-17, 08:55
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Ο μικρός μου κύβος - Συννεφάκια "στο χώλ"

Ήρθε ο καιρός να παρουσιάσω κι εγώ το καινούριο μου μικρό.

Διαστάσεις: 44 x 45 x 43
Λίτρα: 85 μαζί με το sump πλάτης, 70 καθαρά γυάλας
Χρόνος λειτουργίας: Στήθηκε την 8/4/2017
Τύπος και διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες (14:00 - 22:00) με 14 πλακέτες των 24 led λευκό ψυχρό, 3 πλακέτες των 18 κόκκινου χρώματος και 3 των 18 led μπλε χρώματος που μπήκαν σε ζευγάρι.
Co2 και τρόπος διάχυσης: Εν αναμονή παραγγελίας 2κιλης μπουκάλας με διπλά μανόμετρα, ηλεκτρομαγνητική, drop checker. Διάχυση με κεραμικό διαχυτήρα (ποτηράκι).
Λίπανση: diy λιπάσματα με micro και macro στοιχεία εναλλάξ κάθε μέρα πλήν ημέρας αλλαγής νερού.
Υπόστρωμα: κάτω 4 kg Fluval stratum και από πάνω μαύρο χαλαζιακό χαλίκι 1-2 mm.
Φίλτρανση: sump πλάτης με αντλία 400lt/h με μπλε σφουγγάρι, bioballs, siporax, ελαφρόπετρα και ενυδρειακό βαμβάκι
Θερμοκρασία: 25 το καλοκαίρι (θα πέσει στους 19-20 το χειμώνα) ρυθμιζόμενη με STC-1000 και σιγά σιγά θα κατασκευαστεί σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκια.
Λίστα φυτών: Cryptocoryne Wendtii Green, Rotala Rotundifolia, Hydrocotyle Tripartita, Japan), Hygrophila Corymbosa Siamensis, Anubia barteri bar. Nana, Limnophila Sessiliflora, Micrathemum “Monte Carlo”, Ludwigia Repens “Rubin”, Sagittaria Subulata, Star grass.
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων : 11 Tanichthys albonubes, καμιά 20αριά σαλιγκάρια ramshorn, 2 γαρίδες red cherry
Από το φωτιστικό αφαιρέθηκε η μια λάμπα που είχε και τοποθετήθηκαν οι πλακέτες led πάνω σε διπλές ράγες από κουρτίνες που παίζουν το ρόλο της ψύκτρας

Οι πλακέτες led



και οι αλουμινένιες ράγες



Ο φωτισμός κατασκευάστηκε



Και είναι αυτός αυτός



Μπήκαν τα πρώτα φυτά και σιγά σιγά ξεκίνησε το στήσιμο και το γέμισμα του ενυδρείου.




Μέχρι πριν λίγες μέρες το ενυδρείο ήταν όπως το βλέπετε στη φωτό στο τέλος του ποστ (σταμάτησε να δουλεύει το photobucket γμτ)

Τη σημερινή εικόνα του ενυδρείου, αφού έγιναν κάποιες αλλαγές αλλά και περισσότερες φωτογραφίες, θα σας δείξω στο άμεσο μέλλον όταν γίνουν κανά δυο ακόμα διορθώσεις.

Όσο περνάει ο καιρός, με τη βοήθεια του co2 που σε λίγο θα μπει, τα φυτά θα φουντώσουν ακόμη περισσότερο, ευελπιστώ να πιάσει και το γρασιδάκι και θα δείχνει σαφώς πιο όμορφο.

Με αφορμή το θέμα αυτό, θα ήθελα να ευχαριστήσω έναν πολύ φίλο και μέλος του GAB από τα Γιάννενα που με βοήθησε σε πολλά πραγματάκια και με διάφορους τρόπους (δε λέω nik γιατί δε του αρέσουν οι δημόσιες ευχαριστίες κτλ και μου «τη λέει» συνέχεια…....Κώστα ευχαριστώ) και ιδιαίτερα τον Τάκη ο οποίος έτρεξε για την πάρτη μου για να μου βρει και να μου στείλει τη μπουκάλα co2 σε πολύ καλή τιμή (εμείς οι τσίπηδες, όπως μας έχουν χαρακτηρίσει ορισμένοι, μιλάμε την ίδια γλώσσα άλλωστε), για τα φυτάκια του, τα σαλιγκάρια του και τις αμέτρητες συμβουλές τόσο για το co2 για το οποίο ιδέα δεν είχα, όσο και για την κατασκευή του φωτισμού. Πολλοί θα θεωρήσουν περιττές αυτές τις ευχαριστίες αλλά πιστέψτε, όταν ζεις στην επαρχία και δεν έχεις πρόσβαση σε ενυδρειακά καταστήματα και καταστήματα με εξοπλισμό χρήσιμο στο χόμπι μας, είναι σημαντικό να έχεις ανθρώπους να τρέξουν για σένα, σπαταλώντας χρόνο και χρήμα μέσα στην Αθήνα για να σε βοηθήσουν. Στην περιοχή μου πραγματικά δε βρίσκεις τίποτα απολύτως. Ευχαριστώ και πάλι κύριοι!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18387025_1176139965846486_742955158_n.jpg
Εμφανίσεις:  539
Μέγεθος:  110,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02281 seconds with 12 queries