Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-10-16, 14:02
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή Μάλλον μας αφήνει η "γριά".

Ξέρω, παράξενος τίτλος κι όλοι θα αναρωτιέστε ποια είναι αυτή η "γριά"; Το όνομα δόθηκε εντελώς αυθόρμητα σ ένα θηλυκό cherry barb εδώ και κάτι χρόνια όταν ήδη ξεπέρασε το προσδόκιμο χρόνο ζωής της. Σύμφωνα με διάφορες ιστοσελίδες το προσδόκιμο των συγκεκριμένων ψαριών κυμαίνεται από 4 έως και 7 χρόνια και το δικό μου έκλεισε το καλοκαίρι τα 10 χρόνια ζωής. Θα μου πείτε καλά ρε μεγάλε πως το θυμάσαι πότε ακριβώς το έβαλες στο ενυδρείο; Απλά λοιπόν το συγκεκριμένο ψάρι το είχα αγοράσει την ίδια περίοδο με τη γέννηση του γιου μου και ήταν εύκολο να το ξεχωρίσεις αφού το αριστερό του μάτι ήταν πιο διογκωμένο σε σχέση με τα υπόλοιπα cherry και σε βάθος χρόνου μεγάλωσε τόσο πολύ σε όγκο όσο κανένα άλλο του είδους του οπότε ήταν πάντα εύκολο να το ξεχωρίζω. Το συγκεκριμένο ψάρι έχει περάσει πολλά, τα 7 χρόνια της ζωής του τα πέρασε με μένα άσχετο εντελώς από ενυδρεία να το έχω μέσα σε ψαρόσουπα, με αλλαγές νερού κάθε 8μηνο κι αν αφού θυμάμαι να έχω κάνει κι αλλαγή νερού μετά από ένα έτος, μάλιστα σ αυτές τις αλλαγές πάντα ξέπλενα και τα βιολογικά υλικά με νερό βρύσης ο αθεόφοβος. Επίσης το ίδιο ψάρι επέζησε όταν σε βλάβη αντίστασης το νερό έφτασε τους 15 βαθμούς μέσα στο σπίτι χειμώνα τη στιγμή που όλα τα υπόλοιπα τα βρήκα ξερά στην επιφάνεια. Εχει επιζήσει από 3 μεταστεγάσεις για διάφορους λόγους και στις οποίες ταλαιπωρήθηκε, όμως πάντα αγέρωχο και δυνατό, είναι ο λόγος που έχω μία συμπάθεια στα cherry barb. Δυστυχώς όμως την τελευταία εβδομάδα κάθεται στον πάτο, δοκίμασα να το πιάσω αλλά ξαφνικά ζωντανεύει και φεύγει, τρώει αλλά όχι ζωηρά όπως τα υπόλοιπα, δεν βλέπω κάποιο σημάδι ή κάτι άλλο ορατό με το μάτι οπότε θεωρώ ότι μάλλον έφτασε η ώρα του να μας αφήσει από γερατειά. Αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω να γίνει πιο ανώδυνα παρακαλώ να με ενημερώσετε, κάπου είχα διαβάσει για γαρυφαλέλαιο ότι τα κοιμίζει, νομίζω ο Μπομπ ο μάστορας κάτι είχε κάνει παρόμοιο αλλά δεν είμαι σίγουρος και δεν μπορώ να ψάχνω σελίδες. Θα το αφήσω βέβαια μήπως είναι κάτι προσωρινό αλλά δε νομίζω γιατί πρώτη φορά το βλέπω με τέτοια συμπεριφορά. Επισυνάπτω φωτό και βίντεο να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας.
https://youtu.be/Bbix8SM1EFE

__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01651 seconds with 11 queries