Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 27-08-05, 11:51
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Αυτό στην περίπτωση που δεν μπορεί να μπει νίκελ που είναι σχετικά αθάνατο.
το νικελ δεν ειναι αθανατο εκτος αν ειναι αριστης ποιοτητας.
εγω ειχα για καιρο diy ανακλαστηρες απο στραντζαριστη λαμαρινα επινικελωμενη και υστερα απο ενα διαστημα αρχισανε να βγαζουν κιλιδες σκουριας.

μια φτηνη λυση που ψαχνει ο σπυρος ειναι (τωρα μου ηρθε προχειρα η ιδεα) η εξης:

παιρνουμε μπουκαλια του νερου 1,5 λιτρου και τα κοβουμε στην μεση ωστε να παρουμε 2 ημικυλινδρικα λουκια.Αυτα θα ειναι οι ανακλαστηρες μας.η ανακλαστικη επιφανεια θα ειναι ενα κομματι αλουμινοχαρτο το οποιο καλο ειναι να μην τσαλακωθει πολυ,και το οποιο μπορει να κοληθει με σιλικονη στην εσωτερικη πλευρα των μπουκαλιων.
επειδη το ωφελιμο μηκος ενος μπουκαλιου θα ειναι περιπου 30 ποντους κοβουμε και ενωνουμε οσα μπουκαλια χρειαστουμε.

τωρα μπορει να μου πειτε οτι παραπαει αυτη η διαδικασια αλλα με δεδομενο οτι ειναι στην Κω, και δεν προκειται να βρει ανακλαστηρες πιλουξ, ουτε λαμαρινα επινικελωμενη,και ισως ουτε μηχανουργειιο να του τις στραντζαρει, εαν βρει, ειναι μια καλη φτηνη λυση,κατα την γνωμη μου!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01389 seconds with 11 queries