Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 25-01-07, 19:03
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Με ποιο τρόπο μπορώ να κάνω σωστές μετρήσεις?
Χρησιμοποιώντας υγρά τεστς. Από τα καλύτερα που κυκλοφορούν είναι της Aquarium Pharmaceuticals.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Αλλαγή νερού κάνω κάθε 30 μέρες, και αλλάζω το 30%, συμπληρώνοντας 30ml SERA AQUTAN. Χρειάζεται κάτι παραπάνω?


Μία φορά την εβδομάδα αλλάζεις το 30% του νερού χρησιμοποιώντας τη συνιστώμενη ποσότητα αντιχλωρίου που σου δίνει ο κατασκευαστής του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Υπάρχει κάποιο site που να δίνει πληροφορίες για τα ψάρια που έχω, γιατι προφανώς δεν έχω ούτε σωστό συνδιασμό, ούτε σωστό πλήθος, ούτε ξέρω τι χρειάζεται το καθε ένα


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11569

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
4) Ο πλακόστομος μάλλον κάνει διακοπές, οπότε η άλγη αυξάνεται με αργους ευτυχώς ρυθμούς. Τι μπορώ να κάνω για αυτό?την πρώτη περίοδο ήταν πολύ ποιο ζωντανός.


Οι πλεκόστομοι δεν είναι και οι καλύτερη λύση για την άλγη. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις otocynclus, SAE, caridina japonica (γαρίδες) και διάφορα άλλα αλγοφάγα ψάρια. Πες μας τι άλγη έχεις (μια φωτό θα βοηθούσε πολύ) για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι στις προτάσεις μας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
5) Τροφές τους δίνω Tetramin Flakes(σε κίτρινο δοχείο) και Dr. Bassleer's Biofish Food(κάτι μικρά σποράκια ειναι). Αρκούν?κάτι διαβασα για καρότο η αγγουράκι, τουλάχιστον για τον πλακόστομο...


Βάλε φωτό των ψαριών που έχεις για να σου πούμε τι ψάρια έχεις και ποιες είναι οι διατροφικές τους ανάγκες.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και μην εγκαταλείπεις! Υπομονή και διάβασμα χρειάζεται
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02010 seconds with 11 queries