Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 21-09-11, 09:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή


η συζητήσεις για το μέγεθος αρσενικών-θηλυκών Julidochromis στα ξένα φόρα, προκαλούν πονοκέφαλο.
Η αλήθεια είναι ότι το είδος δεν έχει μελετηθεί αρκετά και οι παρατηρήσεις των (άσχετων σαν κι εμάς) ενυδρειόφιλων, να μην συμπίπτουν πολλές φορές μ' αυτές των ειδικών.
Η άποψη που κυριαρχεί είναι ότι γενικά στα Julidochromis στη φύση, τα θηλυκά είναι πιο μεγαλόσωμα από τα αρσενικά και υπάρχει πολυανδρία στο ζευγάρωμα(χαρά οι φεμινίστριες ).
Για τα J.transcriptus υπάρχουν διαφορετικές παρατηρήσεις για κάθε γεωγραφική παραλλαγή του είδους αλλά καμμιά δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη (απ' όσο γνωρίζω).
Στα είδη που έχω φιλοξενήσει(χωρίς να έχω εξετάσει τον γενετικό πόρο των ψαριών) στα J.transcriptus "Kapampa" (απογόνους τους έχει ο φίλος panioul) έχω την αίσθηση ότι τα αρσενικά είναι ελαφρώς πιο μεγάλα σε μήκος και τα θηλυκά πιο ογκώδη. Στα J.regani τα θηλυκά είναι πιο μεγαλόσωμα.
Στα J.ornatus η βιβλιογραφία αναφέρει ότι τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα.
κλπ κλπ

Επειδή όμως δεν είμαστε ιχθυολόγοι και δεν προτείνω σε κάποιον να βάλει τα ψάρια στη διαδικασία εξέτασης του γενετικού πόρου για να βεβαιωθεί για το φύλο τους, προτείνω να παρακολουθούμε τα ψαράκια μας και να μεταφέρουμε αλλού εκείνα που ταλαιπωρούνται απο την επιθετικότητα του θηλυκού ή αρσενικού κυρίαρχου, μέχρι να βρουν την ισορροπία στις ιεραρχίες.

Και για να σας μπερδέψω ακόμα περισσότερο διαβάστε ένα άρθρο όπου υποστηρίζεται ότι τον ρόλο του κυρίαρχου μπορεί να μην τον καθορίζει το φύλο αλλά το μέγεθος και οι ρόλοι μπορεί να αλλάζουν
http://academic.reed.edu/biology/pro...Kohda_2004.pdf

Έχουμε πολλά να μάθουμε ακόμη κι αυτό είναι η μαγεία του χόμπυ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01573 seconds with 11 queries