Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 13-05-14, 16:37
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ!!!

Φίλε μου καλωσήρθες στην οικογένεια μας!!!!Εμείς οι Αφρικάνοι αγαπάμε πολύ τα ''νταμάρια''- έτσι λέμε τα ενυδρεία μας - κι εσύ που θα βάλεις mbuna -πετρόψαρα δηλαδή - ένας παραπάνω λόγος για να μην ''τσιγκουνεύεσαι'' τις πέτρες!!!Είμαστε πολύ δεμένοι εμείς οι Αφρικανοί κι εσύ τυχερός - θα σου φανερώσω το γιατί - ο Κλεόβουλος που έχει μπεί στο θέμα σου είναι ο Μεγάλος Αρχηγός και πρέπει να τον εμπιστεύεσαι γιατί τα γνωρίζει όλα θαρρείς και τον βαφτίσανε σε λίμνη της Αφρικής κι όχι σε κολυμπήθρα!!! Τα maingano είναι πάρα πολύ ωραία ψάρια αλλά κτητικά για την περιοχή τους και διεκδικούν την αρχηγία του ενυδρείου.Καλά που δεν έβαλες τα melanochromis auratus γιατί όχι μόνο δεν κάνουν μαζί με τα maingano αλλά είναι τόσο άγρια ψάρια που στα λίτρα σου μόνο μόνα τους θα ζούσαν με ένα αρσενικό.Θα δεις ενδιαφέροντες χαρακτήρες κι αυτό είναι ωραίο.Σ' ένα από τα ενυδρεία μου παλαιότερα κάποια στιγμή έβαλα 1 αρσενικό με 6 θηλυκά ενώ τα υπόλοιπα που προυπήρχαν είχαν χαρακτήρα πολύ ήπιο κι όμως το αρσενικό auratus αφού ξεκίνησε να σκοτώνει όποιο ψάρι έβρισκε μπροστά του σκότωνε και το χαρέμι του που είχε δώσει γέννα την προηγούμενη εβδομάδα.Τα περισσότερα από τα ενυδρεία Malawi - η λίμνη που βρίσκεσαι έχουν labidochromis caeruleus που είναι φθηνότερη από την hongi red top αλλά το λαμπερό κίτρινο χρώμα της είναι η γοητεία της και ο υποχωρητικός χαρακτήρας της σε κερδίζει.Έχω καταλάβει που ο Κλεόβουλος το ενυρείο το πάει μόνο για mbuna αλλά επειδή στο κέντρο της 4η φωτογραφίας του Γιάννη ''lingistis'' είδα ένα ψάρι που δεν είναι mbuna αλλά μία aulonocara που είναι μεν διμορφική αλλά η θηλυκή δεν είναι άχρωμη όπως οι άλλες κι έχει χρώμα σομόν που αρέσει στη γυναίκα σου κι έχει πολύ ήπιο χαρακτήρα.Την έχω σε δύο απ' τα ενυδρεία μου και δεν μαλώνει ούτε με labido ούτε με zebra ούτε με άλλη aulonocar και λέγεται aulonocara marble peacock.Ξεχωρίζει από κάποια υβρίδια που κυκλοφορούν από τη μύτη που έχει ενώ τα υβρίδια δεν έχουν μυτερή μύτη είναι π.χ. όπως τους μποξέρ.Αν ξέρεις να ξεχωρίζεις το μπαρμπούνι από την κουτσομούρα θα καταλάβεις εύκολα την διαφορά.Τα αρσενικά του είδους έχουν μια μπλε γυαλάδα που δεν έχουν τα θηλυκά.Αν χρειαστείς σου δίνω εγώ,αν πρώτα μας πει ο Αρχηγός το ΟΚ για να μπούνε.Μια τελευταία σύντομη πρόταση που θέλω να κάνω πριν κλείσω το ποστ μου είναι μία ακόμη κιχλίδα σε αγαπημένο χρώμα της γυναίκας σου γιατί κανένας δεν μπορεί με ένα μόνο ενυδρείο γι' αυτό το ενυδρείο άκουσε με καλά,πρέπει να το έχεις μαζί της.Η κιχλίδα αυτή λέγεται red zebra και δεν θα διεκδικίσει την αρχηγία από τα maingano.Ας σχολιάσει ο Κλεόβουλος τις προτάσεισ μου για να οδηγηθείς ακίνδυνα.
aulonocara marble peacock red zebra
θα περιμένω την παρουσίαση του ενυδρείου σου ολοκληρωμένου.


-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 13-05-14 στις 16:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02773 seconds with 11 queries