Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 04-01-11, 18:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα ένα μικρό TDS-όμετρο και γέμισα ερωτήσεις:

1) η μέτρηση που δίνει έιναι σε ppm. Έχει νόημα η μετατροπή σε dGH? Αν ναι, γίνεται διαιρώντας με το 17.9? οχι γιατι η gH αναφερεται στη συγκεντρωση συγκεκριμενων αλατων στο νερο ενω το tds σε ΟΛΑ τα διαλυμενα στο νερο στερεα (σωματιδια). το οτι εχουν κοινη μοναδα (pps=parts per million) δε σημαινει οτι η μοναδα μετρα το ιδιο πραγμα. στην πρωτη περιπτωση εχεις Χ ppm αλατων και στη δευτερη Ψ ppm στερεων διαλυμενων στο νερο.

2) στο νερό της βρύσης μου δείχνει 350ppm. Μετρώντας με σταγόνες βρίσκω GH=18, KH=12. "Συμφωνούν" αυτά όλα; δεν υπαρχει καποια συμφωνια. θα μπορουσες με αυτες τις τιμες να εχεις μεγαλυτερο ή και μικροτερο tds. αυτο που δε θα συμφωνουσε θα ηταν παραδειγμα να εχεις tds=005 και ανεβασμενες σκληροτητες...γιατι η gH ειναι στην ουσια μερος του tds.

3) και το "καλύτερο": στο νερό του ενυδρείου μου, το οποίο με σταγόνες έχει
GH=15, KH=10 περίπου, δείχνει TDS=550!!!
Τι γίνεται εδώ; Γίνεται να είναι τόσα πολλά; Μήπως είναι λόγω των υπόλοιπων διαλυμένων λιπασμάτων (έχω νιτρικά 20ppm, φωσφορικά περίπου 1ppm, ρίχνω και κάλιο καμμιά 20ppm... αλλά πάλι δε βγαίνουνε τα νούμερα...).
οτιδηποτε διαλυεις στο νερο το tds το μετρα...οποτε ναι...εκτος απο τα στερεα της βρυσης εχεις επιπλεον και λιπασματα, ρυπους απο τροφες και περιττωματα..και ολα αυτα προστιθενται....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01563 seconds with 11 queries