Θέμα: 30l Νάνο
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 19-12-16, 08:50
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Ημέρα 70η

Καλημέρα σας, ένα μικρό update του κύβου μου.
Ημέρα 70η.

Νομίζω ότι πάει αρκετά καλά ειδικά για πρώτη προσπάθεια. Δεν έχω χάσει κανένα φυτό εκτός από μία ποσότητα monte carlo. Περιέργως ενώ η cuba πάει καλά και έχει γίνει ένα ωραίο, παχύ και υγιές χαλάκι, το monte carlo δεν ευδοκίμησε όπως περίμενα. Η Bacopa μεγαλώνει τόσο γρήγορα που χρειάζεται κλάδεμα κάθε 2-3 μέρες έχοντας πετάξει πολύ από αυτή. Η Blyxa είναι φανταστική και μου βγάζει συνέχεια κλαδέματα ενώ για την Alternatheria τι να πω. Αγόρασα ένα πράσινο μικρό φυτάκι και τώρα έχω έναν κατακόκκινο θάμνο.
Ο χαμός από φυσαλίδες είναι καθαρή φώτοσύνθεση περίπου 8-9 το βράδυ όπου έχω φουλ φως και διοξείδιο.

Από ζωάκια έχω ένα κοπαδάκι με 6 rasbora, άλλο ένα κοπαδάκι με 4 pearl danio, 3 otocyclous, 5-6 γαριδούλες fire red και 2 neocardinia blue. Προς το παρόν δεν δείχνουν κανένα σημάδι στρες, συμβιώνουν αρμονικά με ωραία χρώματα και συμπεριφορά και μάλιστα πριν 3 μέρες κατά τύχη ανακάλυψα ένα μωρό από neocardinia blue. Δεν ξέρω πόσα γεννήθηκαν αλλά αν επιζήσει κανένα θα είμαι ένας ευτυχισμένος γαριδομπαμπάς

Το ενυδρείο μου δουλεύει με μία led 6watt για 8 ώρες (15:00-23:00), μία Τ5 24watt για 6 ώρες (16:00-22:00) και CO2 από 2κιλη μπουκάλα 14:00-21:00 με 2 φυσαλίδες/δευτ (25-30ppm). Χρησιμοποιώ λιπάσματα με EI από Seachem Δευτέρα-Σάββατο σε φουλ δόσεις, με 50% αλλαγή, κλαδέματα και ξεκούραση την Κυριακή. Σύνολο ασχολίας 3 λεπτά καθημερινά για τάισμα-λίπανση και 30 λεπτά την Κυριακή για την αλλαγή.

Μέχρι τώρα (ξύλο να χτυπήσω) δεν είχα καμία άλγη, ούτε και όταν έκανα μία σχετικά μεγάλη μεταφύτευση της Bacopa στην πίσω μεριά αναταράσσοντας αρκετά το υπόστρωμα με όλες αυτές τις ρίζες που είχε βγάλει. Το μόνο που έχω είναι μια μικρή ποσότητα από πράσινη άλγη μόνο πάνω στις πέτρες αλλά δεν με χαλάει καθόλου γιατί τρώνε οι οτόκυκλοι και οι γαρίδες μου και οι σιδηρόπετρες είναι λίγο κιτς για το γούστο μου επειδή λαμπυρίζουν φαντάζομαι εξαιτίας του χαλαζία που περιέχουν οπότε φαίνεται λιγότερο.

Αυτά. Προς το παρόν θα το αφήσω έτσι για λίγο και ίσως μετά τις γιορτές προσθαφαιρέσω κανά φυτάκι εν αναμονή του ξεκινήματος του κυρίως ενυδρείου στα 300 λίτρα. Το οποίο παρεπιπτόντως σκέφτομαι να προσπαθήσω για Dutch ακολουθώντας κατά γράμμα όλους τους κανόνες για να δω αν μπορώ να το πετύχω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  697
Μέγεθος:  74,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  92,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  96,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  251
Μέγεθος:  96,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  89,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  73,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01916 seconds with 12 queries