Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 30-11-16, 01:33
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Αρχικά είχα πάρει το ΡΗ τεστ της JBL, αλλά μου φάνηκε ...χύμα στο κύμα! Οι μετρήσεις του, μου φάνηκαν χονδροειδείς και αναξιόπιστες, για αυτό χρησιμοποιώ ηλεκτρονικό πεχάμετρο. Οι μετρήσεις γίνονται σχεδόν καθημερινά και το ΡΗ παίζει υπό φυσιολογικές συνθήκες μεταξύ 7.2 όταν το CO2 είναι ανοικτό 7.3 νωρίς το πρωί με το Cο2 κλειστό κανά οκτάωρο, φτάνει καμία φορά και το 7.4, λιγο πριν ανάψουν τα φώτα. Αν τώρα κάνουμε την εβδομαδιαία αλλαγή με κάπως γρήγορη ροή εκεί το ΡΗ μπορεί να χτυπήσει και το, 7.5 αμέσως μετά την αλλαγή. Τρεις φορές δε, έχω έλθει αργά το απόγευμα στο σπίτι και έχω βρεί το σωληνάκι του CO2 ξεκουμπωμένο από την ηλεκτροβάνα, ενώ μία φορά είχε φύγει από τη πάνω μεριά του αντεπίστοφου και έτρεχε χύμα στο ενυδρείο. Αυτή η άτιμη ηλεκτρομαγνητική βάνα όταν οπλίσει ο ηλεκτρομαγνήτης ζεσταίνεται πολύ, κυριολεκτικά ζεματάει, με αποτέλεσμα να μαλακώνει το πλαστικό σωληνάκι και να ξεκουμπώνει, όσο καλά και αν είναι σφιγμένο το ρακόρ. Προσπάθησα να κάνω διάφορες πατέντες, αλλά όπως, είπα έχει ήδη συμβεί τρεις φορές. Το πεχάμετρο δείχνει αξιόπιστο, καθώς ανά δεκαπενθήμερο το τσεκάρω με διάλυμα γνωστού ΡΗ που υπάρχει σε φακελάκια και μετράει πολύ σωστά , αν φυσικά το διαλυμα βρίσκεται στη σωστή θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01415 seconds with 11 queries