Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 29-11-16, 14:30
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Πράγματι δε πρέπει να είμαστε απόλυτοι. Tα μηδενικά νιτρικά, είναι μέχρι στιγμής γεγονός , όπως και ότι το ενυδρείο είναι φρέσκο και ακόμη ασταθές καθώς, είτε λόγω ασχετοσύνης, είτε λόγω υπερβολικού ενθουσιασμού, έκανα πολλά ταυτόχρονα βήματα και γρήγορα, άτσαλα και με αρκετά λάθη. Π.χ χάρη η γρήγορη ιχθυοφόρτιση, με ψάρια που μπορεί να είναι ''ψαρόσουπα'', καθώς έχω κάποια από αυτά, στο όριο των συνθηκών ασφαλούς διαβίωσής τους και δεν έχω ακόμη καταφέρει να αποκτήσω το όξινο PH που επιθυμούσα, μόνο με χρήση Co2, παρά τα ενθαρυντικά αρχικά σημάδια, είναι κάποια από τα προφανή λάθη του ενυδρείου.
Μου φαίνεται πολύ λογική η διαπίστωση, ότι μηδενικά νιτρικά, είναι μεν κάτι φυσιολογικό σαν φαινόμενο, αλλά και δεν μπορεί εύκολα κανείς να πει αν αυτό είναι καλό ή κακό, ελαφρά τη καρδία! Πράγματι τα φυτά πρέπει λογικά, να είναι ο βασικός δείκτης που πρέπει να μας οδηγήσει στο τι θα κάνουμε.
¨Ομως λόγω της μηδενικής μου εμπειρίας μου, είναι αδύνατο να αξιολογήσω αποτελεσματικά την εικόνα τους.
Π.Χ
Εχω πολύ γρήγορη ανάπτυξη σε ορισμένα φυτά όπως η λιμνοφίλια ή οποία όμως ,δεν είναι πλέον τόσο πράσινη και φουντωτή όπως στην αρχή, που βέβαια, τα ποσοστά νιτρικών και αμωνίας κρατούνταν τεχνητά (με προσθήκη αμωνίας) σε ''υπερφυσικά'' επίπεδα, ακατάληλλα για ψάρια. Τότε, ψήλωναν χωρίς υπερβολή, 5 με 6 cm την ημέρα και αναγκαζόμουν να τα κλαδεύω, επειδή έφταναν στην επιφάνεια, κάθε εβδομάδα . Η αναπτυξη αυτή συνεχίζεται, λίγο πιο ήπια, αλλά με πιο κίτρινα και λιγώτερο φουντωτά στελέχη.!¨Οσα δε καλδέματα επαναφύτευα, έπιαναν και φούντωναν ακαριαία, ακόμη και σε κάπως σκοτεινά σημεία του ενυδρείου! Φυτά που θεωρούνται εύκολα, αλλά αργής ανάπτυξης, όπως οι Ανούμπιες, αναλόγως του είδους τους, έχουν και άλλη ''κλινική εικόνα'' Οι νάνες για παράδειγμα, δείχνουν καταπονημένες πιο ανοιχτόχρωμες από το φυσιολογικό, με κάπως καχεκτικά φύλα, 0ι caffeefolia βγάζουν συνέχεια νέα φύλλα αλλά είναι πιο ανοικτόχρωμα από τα παλιά και υποφέρουν από τις άλγες. Οι τρείς heterophyla big, η μία απεβίωσε εις κύριον, χάνοντας ένα ένα τα φύλλα της, οι άλλες δύο που δε δέθηκαν σε ξύλο, αλλά απλά πιάστηκαν με ενυδρειακά ''τσιμπιδάκια'' στο βυθό έχουν μεν ριζώσει, αλλά έχουν πολύ αργή ανάπτυξη. Παραδόξως οι ανούμπιες που θεωρούνται τα πιο εύκολα φυτά φαίνονται από τα πιο στάσιμα και ταλαιπωρημένα. Αυτό, είναι όμως κατά τη γνώμη μου μία ένδειξη ότι, η 'ελλειψη νιτρικών στη στήλη του νερού είναι μεγάλη και εμφανής, καθώς ανθεκτικά, αλλά αργής ανάπτυξης φυτά όπως οι ανούμπιες που δεν έχουν επαρκές ριζικό σύστημα μέσα στο υπόστρωμα , υποφέρουν. Αντιθέτως τα hydrocotyle leucocefhala, που θεωρούνται από τα δύσκολα και αυτά δεν έχουν σοβαρό ριζικό σύστημα στο υπόστρωμα, μεγαλώνουν πάραυτα, σαν τρελά. Ενα δε από αυτά, φύτρωσε από μόνο του πάνω στο DIY φίλτρο μου, από ένα απλό φύλλο που είχε αποκοπεί. Το ίδιο συμβαίνει και με τη Βacopa caroliana που συνέχεια βγάζει νέα στελέχη που μάλιστα δε πιάνουν σχεδόν καθόλου άλγη! Οι δε βαλισνέριες γιγαντέα που είναι ''εύκολα φυτά'',με καλό ριζικό σύστημα, αν τις αφήσω ακλάδευτες και χωρίς να βγάζω από το ενυδρείο τις παραφυάδες τους, μπορούν εύκολα σε λίγες μέρες, να κακλύσουν όλο το ενυδρείο! Η Αlternathera resaefolia άλλο ένα θεωρητικά δύσκολο φυτό, έχει το υποτίθεται δύσκολο βαθυκόκινο χρώμα της και ρίχνει συνέχεια νέα βλαστάρια. Πνίγεται όμως στην άλγη. Η Hemianthus calliitrichoides απλώνει συνέχεια, παρά την άλγη που έχει ανάμεσά της, τα zebra snails που την ''οργώνουν'' και τις γαρίδες και τα σαλιγγάρια που φαίνονται συνεχώς να την ''τσιμπολογούν''. Η δε saggitaria subulata είναι το πιο ταλαίπωρο φυτό του ενυδρείου. καθώς η άλγη είναι σαν να προσπαθεί κυριολεκτικά να τη φάει!
Το τι σημαίνουν όμως με σιγουριά, όλα αυτά, μου είναι πολύ δύσκολο να το εκτιμήσω με... την σαρανταήμερη πρακτική μου εμπειρία!
Η αστάθεια του CO2 μου φαίνεται από τους ''βασικούς υπόπτους'' των αλγών και της γενικότερης αστάθειας του ΡΗ και θα ήθελα τα φώτα σας, ώστε να το ρυθμίσω πλέον σε εικοσιτετράωρη βάση, και να κάνω τη παραπάνω προσαρμογή χωρίς να βλάψω τα ψάρια και τις γαρίδες μου. Αντικειμενικός σκοπός, θα πρέπει να είναι το 6.9 με 6.8 στο ΡΗ. Πόσες φυσαλίδες μπορούν να δώσουν γύρω στα 30ppm στο ενυδρείο μου; Υπάρχει μετρητής διοξειδείου σε ppm, πέρα του ''κλασικού'' της Sera που είναι χρωματικός και ''χονδρειδής '' στις ενδείξεις του; Aυτή μου φαίνεται μία καλή αλλαγή που μπορεί να γίνει, ώστε να καταπολεμήσω κάπως τις άλγες, αλλά και να βελτιώσω το ΡΗ στις απαιτήσεις των ψαριών μου. Επιπλέον το λεγόμενο excel, σε τι ποσότητα, που και με τι συχνότητα μπορώ να το χρησιμοποιήσω, ώστε να μη προξενήσω βλάβη στα ζωντανά; ¨¨Οπως έχω γράψει, δε βρήκα το ''αυθεντικό'' excel αλλά ένα άλλο ''εφαμιλο'' ίδιο, κατά τον πωλητή του σκεύασμα. που είναι γνωστό εξειδικευμένο ενυδρειακό μαγαζί. Το δοκίμασα με 1.5μλ σε σύριγγα για δύο συνεχόμενες μέρες, σε μία saggitaria subulata τίνκα στην άλγη, χωρίς κάποιο ορατό, σοβρό αποτέλεσμα. Αν έχω καταλάβει σωστά, το συγγεκριμένο σκεύασμα θεωρητικά, καίει ''ακαριαία'' την άλγη. Δεν είδα πάντως σοβαρά απότελέσματα. Μήπως η άλγη που έχω δε καταπολεμάται με αυτή τη λύση, μήπως η δοσολογία είναι λάθος ή μήπως το σκεύασμα δεν είναι το σωστό;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02132 seconds with 11 queries