Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 28-11-16, 11:39
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Καλημέρα Γιαννη,
Τα μηδενικα νιτρικά μου φαίνονταν και εμένα, περίεργα. Είχα μάλιστα ρωτήσει στο forum για το παραπάνω, αλλά δεν είδα κανέναν να ανησυχεί για αυτό. Ο Τάκης μάλιστα, μου απάντησε, ότι η ιχθυοφόρτιση που έχω, είναι φυσιολογική για το μέγεθος του ενυδρείου, όπως και τα μηδενικά νιτρικά, τα οποία καταναλώνονται από τα πολλά φυτά και την άλγη. Πάντως για αυτό και τα μέτραγα από κάποια στιγμή και μετά, με δύο διαφορετικά Τεστ, και τα νιτρώδη και νιτρικά και , και μετά τα πρώτα ψάρια και με τρίτο διαφορετικό τεστ, στο ενυδρειακό μαγαζί, όταν σκεφτόμουν να τοποθετήσω τη δεύτερη φουρνιά ψαριών. Και ο χρόνος στρωσίματος μου φάνηκε σχετικά λίγος, σε σχέση με ότι άκουγα ή διάβαζα. Η μόνη παραξενιά ήταν τα νιτρώδη της jbl που ήταν μεν εντός του φυσιολογικού ( πράσινη περιοχή), αλλά δεν ήταν μηδενικά, ούτε στο νερό του ενυδρείου, ούτε στο νερό της βρύσης σκέτο, ούτε μετά το φίλτρο άνθρακα. Ακόμη και σε...εμφιαλωμένο νερό Ιόλη έδειχνε νιτρώδη, σχεδόν ίδια ένδειξη με του ενυδρείου! Για αυτό κάποια στιγμη τα τριπλομέτρησα με JBL, API και ένα άλλο, στο μαγαζί που αγόρασα τα ψάρια. Τα δύο τελευταία τα έδειξαν μηδενικά και το ΑPI, εξακολουθεί όσες φορές μετράω, να τα δείχνει μηδενικά, όπως και τα νιτρικά στα οποία, συμφωνούν και JBL και ΑΡΙ. Για αυτό πάντα αγνοώ ως υπερβολικά τα απλώς ανιχνεύσιμα νιτρώδη του JBL το οποίο , εξακολουθώ παρόλα αυτά να κάνω ( μέχρι να εξαντλήσω τα υγρά) και εξακολουθεί να τα δείχνει, ανιχνεύσιμα μεν, αλλά εντός φυσιολογικών ορίων νιτρώδη. Μάλιστα ο λόγος που έσπευσα να βάλω ψάρια, εκτός βέβαια της ανυπομονησίας του αρχαρίου, ήταν για να αποκτήσω νιτρικά. Για αυτό και ξεκίνησα έστω και δειλά τη λίπανση, με το συγκεκριμένο αζωτούχο λίπασμα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01510 seconds with 11 queries