Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 27-11-16, 20:52
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.Η γνωμη μου....Ξεκινησες ενα ενυδρειο,μεγαλο σιγουρα και σε 45 μερες έχεις βαλει 50+ ψάρια,χωρις τις γαριδες.Για μενα,επρεπε να τα βαλεις πιο αργα και οχι σε 45 μερες.Επίσης εχεις βαλει υποστρωμα οποτε δεν χρειάζεται για την ωρα να ριχνεις λιπασματα.Εχει το υποστρωμα .Οταν θα τελειωσουν τοτε μετρας και ριχνεις.Μετρα και φωσφορικα.Πρεπει να ειναι σε μια αναλογια με τα νιτρικα 1/12(12 τα νιτρικα).Το διοξείδιο γιατι το κλείνεις;Ανοιχτο συνεχεια,εφοσον δεν εχεις ph controller.Καποια φυλλα θα χρειαστει να τα αφαιρεσεις...Σταματα την λιπανση,κανε μια συσκοτιση 4 μερες να καθαρισεις απο οτι μπορεις και μετα το βλεπεις.
Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά να κάνουμε μία διευκρίνηση για να μη μπερδέψουμε το φίλο γιατί μπερδεύτηκα κι εγώ τώρα. Λες να σταματήσει τη λίπανση αλλά να κοιτάξει να είναι σε αναλογία με τα φωσφορικά στο 1/12, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ρίχνει νιτρικά για να μπορέσει να έχει αυτή την αναλογία, άρα δεν θα σταματήσει όλα τα λιπάσματα έτσι δεν είναι; Επίσης τα μηδενικά νιτρικά είναι ύποπτα για έναρξη κυανοβακτηρίου τουλάχιστον ένας απ τους λόγους, δεν ξέρω αν συμφωνείς αλλά τουλάχιστον τα νιτρικά όχι μόνο πρέπει να τα συνεχίσει αλλά πρέπει να τα αυξήσει επιπλέον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01411 seconds with 11 queries