Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 02-06-09, 17:39
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή "Τραγωδία" με cherry red shrimp...?

Τελικά την πρώτη φορά που δε συμβουλεύτηκα κανέναν (ουτε το GAB) φαίνεται ότι την πάτησα...

Πήρα σήμερα 6 cherry shrimp για να βάλω στο ενυδρείο (180λ. με melanotaenia preacox, SAE, zebra danio, cherry barb).

Στα 10 λεπτά που έκανα να φτάσω από το πετ στο σπίτι, οι γαρίδες δεν φαινόταν να τα πήγαιναν καλά. 1-2 ήταν δραστήριες, αλλά οι άλλες κουνιόταν πολύ λίγο, και 1-2 κουνιώνταν ξαπλωμένες στη σακούλα.

Μετά την προσαρμογή (φώτα σβυστά), τα πράγματα δεν είχαν αλλάξει και πολύ. Σκέφτηκα να τις πάω πίσω στο πετ, αλλά φαντάστηκα ότι ούτε θα μου τις άλλαζαν ούτε και θα άντεχαν, και ότι το καλύτερο γι'αυτές θα ήταν να τις βάλω στο ενυδρείο και να ελπίσω ότι θα συνέλθουν.

Μόλις τις έβαλα άρχισαν να κινούνται, αλλά τότε άρχισαν να τις κυνηγάνε τα cherry barbs, και σκότωσαν και μια μπροστά μου. Οι άλλες κρύφτηκαν (ελπίζω) ή φαγώθηκαν - δεν ξέρω γιατί τα φώτα ήταν σβυστά. Τώρα που άναψαν δε βλέπω τίποτα....ούτε απομεινάρια, το οποίο είναι ίσως ενθαρρυντικό.

Είναι πολύ αργά πιά, αλλά για να αποφύγω τα ίδια λάθη:

1) έχουν γενικέ πρόβλημα οι cherry shrimps με τα cherry barbs? Προφανώς θα υπάρχει, αλλά με ξεγέλασε η χωρίς-προβλήματα συμβίωση που είχαν τα ψαράκια με τις αμάνο μου.

2) μήπως έκανα λάθος όταν τις έβαλα στο ενυδρείο ενώ δε φαινόταν στην καλύτερη κατάσταση, και "βοήθησε" κι αυτό στο να δεχτούν επίθεση; (απ'την άλλη δεν είχα 2ο ενυδρείο για να τις βάλω εκείνη την ώρα, ούτε φαινόταν ότι θα άντεχαν να πάνε πίσω στο πετ...)

Μετά από το τραυματικό αυτό επισόδειο, ελπίζω να επέζησε καμμία απ'τις καημένες. Αλλιώς ήταν ένα μάλλον το ακριβότερο γεύμα των ψαριών μου...
 
Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries