Θέμα: Kh/Gh
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-09-17, 18:44
Το avatar του χρήστη Giannhs_29
Giannhs_29 Ο χρήστης Giannhs_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2017
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Kh/Gh

Καλησπέρα παιδιά..έκανα μεμετρήσεις στο Ενυδρείο μου σήμερα και οι τιμές ήταν PH=8,GH=11 Kai KH=7!!! Καταρχάς μου φάνηκε δύσκολο με PH=8 το ΚΗ Να ειναι 7..επιπλέον Μ εκανε εντύπωση που το νερό τής βρύσης έχει ΚΗ=11!! Υπάρχει κάτι Στο ενυδρΡίο ποΥ μοΥ κατεβάζει τις σκληρότητες? 700 λίτρα ενυδρείο Malawi mbuma me δύο εξωτερικΑ φίλτρα ένα φλουβαλ Fx6 και ένα βοηθητικό aquael 1500.. Δεν έχω αλλάξει κάτι στις ρουτίνες μου ούτε στο παρελθόν Δυστυχώς αναμέτρησης σκληρότητες μόνο Ph.. Οπότε δε μπορώ να ξέρω αν ήταν μεγαλύτερες οι τιμες τους..θα θελα να προσθέσω πώς χρησιμοποιπιω χημική φιλτρανση άνθρακα και purigen καθώς επίσης και έχω μια 7άρα if λάμπα 3 μέρες τη βδομάδα αναμενη.,θα θελα να κάνω τις εξης ερωτήσεις.πρώτον αν γίνεται με τόσο χχαμηλή kh to ph να είναι 8.. Δεύτερον αν πρέπει να ανεβασω τις σκληενότητες Για αφρικανικές κκιχλιδες..τρίτον τι μπορεί να ρίχνει το kh toy ενυδρείοΥ ενώ της βρύσης είναι μεγαλύτερη η τιμή του? Δεν έχω πυκνή ιχθυοφορτηση 12 ψάρια μεσαιου μεγέθους όλα κ ολα προς το Πάρον.ευχαριστώ εκ των προτέρων
-------------------------
7 watt uv λαμπα**

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannhs_29 : 13-09-17 στις 18:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01461 seconds with 11 queries