Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #124  
Παλιά 06-08-11, 14:27
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναπληρωση της εξατμισης γινεται με ιδιο νερο και αυτο δεν ειναι βρυσης δυστυχως. Αν αναπληρωνεις με βρυσης να αναμενεις ανοδο σκληροτητων. Παντα στην κανατα φταχνω νερο και συμπληρωνω για αυτο που εξατμιζεται στο ενυδρειο. Τι εννοεις οταν λες να ειναι απο το ιδιο νερο? Εγω βαζω βρυσης με αντιχλωριο, το αφηνω καποιες ωρες με αεραντλια και μετα το ριχνω στο ενυδρειο. Απο σκληροτητες εχω GH: 7d και KH: 6d.
Εκτος κι αν εχεις κατι που ισορροπει τη σκληροτητα στο ενυδρειο τραβωντας αλατα. Πχ σωστο αριθμο applesnails. Εχω αρκετα physa και καποια αλλα λαθρεπιβατες. Μπορει να κανουν κατι και αυτα ε?
Το νερο δεν πρεπει να μενει ακινητο. Μια αεραντλια φτανει, ή ενα φιλτρακι.
Αν το νερο ειναι απο ΑΟ ή απιονισμενο, δεν χρειαζεται τιποτα παρα μονο καλα κλειστο δοχειο. Δεν εχω Α/0

Με την ψυξη χωρις ελεγκτη, μια λυση αναγκης ειναι ο θερμαντηρας ρυθμισμενος σε ενα κατωτατο οριο ασφαλειας, αλλα θα σου κανει περισσοτερη εξατμιση και φυσικα καταναλωση ρευματος.
Θελει μια επιτηρηση κι αυτο πριν φυγεις. Ναι, θα εχω το νου μου. Καλα δεν θα ειναι δηλαδη ρυθμισμενος στους 24? Το οτι θα καιει ρευμα δεν με πειραζει.

Καλο ειναι καποιος που εχει κλειστο καπακι, να ελλατωσει σταδιακα τη φωτοπεριοδο σε 3-4 ωρες μονο, για να γλυτωσει ανοδο θερμοκρασιας αλλα και γενικοτερα να πεσουν οι ρυθμοι-μεταβολισμος του ενυδρειου (φυτα και ψαρια). Εμενα ειναι ανοιχτο το ενυδρειο γι'αυτο ειπα να εχω τα ανεμιστηρακια το 8ωρο αυτο που ειναι και η λαμπα αναμενη.
Δεν θα χρειαστει ιδια λιπανση για οποιον λιπαινει, ουτε και κλαδεμα.
Τα ψαρια μπορεις να τα ταιζεις πιο αραια, πχ ενα ταισμα καθε 2-3 μερες μονο για συντηρηση. Σκεφτηκα να το κανω ετσι αλλα αυτα που ειναι λιγο πιο μικρα και ειναι χαμηλα θα προλαβουν να φανε μιας και ολα θα ειναι πεινασμενα και λογικο τα μεγαλυτερα να κανουν σαν τρελα και να μην αφησουν τα υπολοιπα να φανε? Βεβαια ολο και κατι θα πεσει και πιο κατω φανταζομαι.
Θα βρεις το ευδρειο σε καλυτερη κατασταση απο οταν το αφησες.
Για να δουμε....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01591 seconds with 11 queries