Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 04-06-07, 00:06
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Γιάννη ΝΟ3 θα μετρήσω και θα σου πω. Έχω καιρό να κάνω μέτρηση την τελευταία φορά ήταν γύρω στο 12 με τεστ της tetra.
Α/Ο είχα τριών σταδίων και προχθές πρόσθεσα και μονάδα DI καθώς και όργανο TDS εν σειρά. Είναι αυτό του RO-MAN.
Λοιπόν μου δείχνει από 170 έως 190 ppm in και σταθερά 0 out. Δεν θέλω κάτι παραπάνω έτσι;

Να ρωτήσω μια λεπτομέρεια σχετικά με το συμπλήρωμα του νερού που εξατμίζεται: λοιπόν εγώ συμπληρώνω κάθε πρωί γύρω στα 2 λίτρα που θέλει αυτή την εποχή. Την όσμωση την έχω στο μπαλκόνι αλλά σε καμία περίπτωση δεν την χτυπάει απευθείας ο ήλιος κατά την διάρκεια της ημέρας.
Την ποσότητα αυτή του νερού που συμπληρώνω την βάζω εκείνη τη στιγμή από την όσμωση. Αφήνω βέβαια να τρέξει λίγο αλλά σίγουρα μπαίνει και μία ποσότητα από το νερό που ήταν μέσα στα φίλτρα. Μήπως θα ήταν καλύτερα να έβαζα μία ποσότητα από βραδύς σε ένα δοχείο αφού πρώτα άφηνα να τρέξει αρκετή ποσότητα εκτός δοχείου;
Δηλαδή το ερώτημα μου πιο απλά είναι: πόση ποσότητα νερού να αφήνω να τρέξει προτού συλλέξω;
Αν αποθηκεύσω το νερό αυτό για περίπου 10 ώρες θα χρειαστεί να παρέχω κίνηση; (π.χ με μία αεραντλία)

Τώρα όσο για τις «καλές» άλγες έχω υιοθετήσει την δικιά σου τακτική του ξεριζώματος πριν προλάβουν να μου την κάνουν αυτές.
Μετά θα ξαναβγούν βέβαια οπότε η ιστορία επαναλαμβάνεται.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01742 seconds with 11 queries