Θέμα: 30l Νάνο
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 12-11-16, 20:23
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Καλησπέρα, ένα μικρό update του ενυδρείου μου συμπληρώνοντας 1 μήνα από το στήσιμό του.

Αμμωνία, νιτρώδη στο μηδέν, νιτρικά στα 15ppm. Χάρηκα ιδιαίτερα γιαυτό γιατί τα κατάφερα χωρίς αμμωνία και χωρίς βασανισμό ψαριών, ρίχνοντας απειροελάχιστη τροφή στηριζόμενος κυρίως στα όποια φυλλαράκια σάπισαν ώστε να παραχθεί αρκετή αμμωνία για να πάρει μπρος ο κύκλος, ενώ μου πήρε μόνο ένα μήνα γιαυτό.

Πλέον έχω βάλει και τα 2 φώτα της Dennerle που είχα, T5 24watt και led 6watt, το 1ο ανάβει για 6 ώρες στη μέση της φωτοπεριόδου και το 2ο για 8 ώρες. CO2 με κιτρικό/σόδα στις 3-4 bps για 8 ώρες και φουλ πρόγραμμα λιπασμάτων της Seachem (φουλ δόσεις με αλλαγή/ξεκούραση κάθε Κυριακή).

Ολα τα φυτά πάνε καλά, ειδικά η Bacopa και η Althernatheria (αυτά τα 2 έχουν κλαδευτεί κιόλας από μία φορά). Η Cuba πάει σχετικά καλά χωρίς να έχει λιώσει καθόλου απλά απλώνεται αργά (πλέον επιτέλους κάνει και pearling ). Η Blyxa ok, η Eleocharis ok. Το μόνο που δεν λέει να πάρει τα πάνω του είναι το Pogostemon, πράγμα περίεργο γιατί δεν διάβασα πουθενά ότι είναι δύσκολο φυτό. Από άλγες δεν έχω τίποτα εκτός από λίγη πράσινη πάνω στη μεγάλη πέτρα που είναι ακριβώς από κάτω από το δυνατό φως, αλλά δεν με πολυχαλάει μιας και είναι λίγη, αρέσει στα ζωντανά και κάνει την πέτρα πιο φυσική.

Εβαλα και κατοίκους. Οκτώ Chilli rasbora, 3 Ottociclus και 8 γαριδούλες (4 fire red, 4 red cherry). Προς το παρόν δεν έχω χάσει κανένα.

Σκέφτομαι κάποια στιγμή να αντικαταστήσω το εσωτερικό φιλτράκι με ένα Eheim 2211. Αμα κανείς έχει κάποια καλύτερη πρόταση για εξωτερικό είμαι όλος αυτιά.

Αυτά. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά φαντάζομαι ότι σε όλους αρέσει η εξέλιξη ενός ενυδρείου, όπως και μένα. Μία ερώτηση μόνο. Με παίρνει να προσθέσω τίποτα ζωντανά ακόμα? Και αν ναι τι? Περισσότερες γαριδούλες, κάποιο άλλο μικρό σμήνος? Κανά σαλιγκάρι? (αν και αυτά τα ψιλοφοβάμαι).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1301.jpg
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  99,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1302.jpg
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  63,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1311.jpg
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  100,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1324.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  79,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01748 seconds with 12 queries