Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 29-09-13, 10:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dll53 Εμφάνιση μηνυμάτων

1.Έχω ένα μπουκαλάκι που λέει οτι είναι Βακτηρίδια της microbe lift special blend Αυτό θα με βοηθήσει φτιάξω τις συνθήκες που χρειάζονται για το ενυδρείο?(Να μετατρέψω την αμμωνία σε Νιτρικά και μετά σε νιτρώδη?Αν τα λέω με την σωστή σειρά!)

ολικη αμμωνια(ΝΗ4ΝΗ3)--->Νιτρωδη(ΝΟ2)--->Νιτρικα(ΝΟ3)
το special blend θα βοηθησει,αλλα,αυτο προυποθετει οτι θα κανεις υπομονη και δεν θα βιαστεις να βαλεις ψαρια.θα χρειαστει να παραγεις ρυπους στο ενυδρειο για να στρωσει, αν ακολουθησεις αυτη τη διαδικασια στρωσιματος.διαβασε τα υπομνηματα που σου εδωσε ο nazgul απο πανω για να καταλαβεις τι γινεται και πως.πιστευω οτι τσαμπα στο πουλησε αυτο το συγκεκριμενο,γιατι δεν ειναι καν για στρωσιμο αλλα τεσπα.αν τοχεις ανοιξει και δεν μπορεις να το επιστρεψεις,χρησιμοποιησε το οσο το εχεις.

2.Ενα μπουκαλάκι της Kent Ammonia Detox (Νομίζω οτι είναι αντιχλώριο?Για τις αλλαγές νερού)
αν δεν μπορεις να το επιστρεψεις χρησιμοποιησε το μεχρι να τελειωσει και οταν τελειωσει παρε prime.ειναι πιο οικονομικο στη δοσολογια του.

3.Ένα Εxcellence DM1 Conditioner που μου το έδωσε το ενυδρειάδικο εχθές(Μάλλον πρέπει να κάνει την ίδια δουλειά με το Ν.2 για τις αλλαγές Νερού.Αντιχλώριο)
δεν το χρειαζεσαι.(δεν το βρισκω καν να δω τι ακριβως περιεχει)
αν δεν τοχεις ανοιξει πηγαινε το πισω.

4. Έχω κάποια τεστ για Αμμωνία της API NH3/NH4 TEST KIT τα χρησημοποιώ κανονικά? Έχουν ημερομηνία λήξης?
Και επίσης αγόρασα 3 τεστ για ΝΟ2 , ΝΟ3 ΝΗ4 της SYSTEMA.(Τα πιο πάνω τεστ τα βρήκα μόλις γύρισα σπίτι γιαυτό και πήρα ξανά το NH4)
εχουνε ημερομηνια ληξης και θα πρεπει καπου να τη γραφει κοιταξε τη.αν δεις οτι ειναι σβησμενη με μαρκαδορο η τιποτα τετοιο και τα εχεις πολυ καιρο,πετα τα.
αν δεν εχουνε ληξει και ητανε φυλγμενα σε σκιερο μερος και ητανε κλειστα καλα,μπορεις να τα δοκιμασεις και να συγκρινεις με τα καινουρια.αν μετρανε σωστα ειναι οκ.

5.Ο θερμοστάτης που έχω είναι ο Hailea CB-8300 300Watt
μεγαλος ειναι για τα 200 λιτρα.δεν ειναι κακο,θα ζεσταινει πιο γρηγορα,αλλα προφανως μαλον δεν θα χωραει στο φιλτρο σου.θα πρεπει να μπει εξωτερικα απτο φιλτρο μεσα στο νερο,με τις βεντουζες του στο τζαμι.

6.Τώρα μία τελευταία απορία(για την ώρα) Το νερό που θα βάλω στο ενυδρείο μπορεί να είναι είτε της βρύσης είτε απο το πηγάδι. Τέστ για Ph δυστυχώς ξέχασα να πάρω εχθές οπότε θα πρέπει να περιμένω αύριο ν'ανοίξουν τα μαγαζιά ώστε να ξέρω αν έχουν διαφορά τα 2 νερά. Δεν υπάρχει κανενας άλλο τρόπος να μάθω το Ph σήμερα ε?

χρειαζεσαι τεστ για ph και για σκληροτητες (GH,KH αυτα πανε μαζι).
αν επιστρεψεις καποια απτα αχρηστα πισω,μπορεις να παρεις αυτα με τα λεφτα.του πηγαδιου μπορει να ειναι τελειο,(αναλογα και τα ψαρια που θα βαλεις)μπορει να ειναι και επικινδυνο.αν ειναι ποσιμο ειναι καλο σημαδι.θα πρεπει ομως να κανεις μετρησεις με ολα τα τεστ για να δεις τι γινεται.(για πιο ασφαλεια θα πρεπει να το πας για αναλυση σε εργαστηριο)αλλα,αν ειναι ποσιμο και δεν μετρας αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα,ισως ειναι ενταξει.χωρις αναλυση σε εργαστηριο ομως,παλι υπαρχει ενα αρκετα μεγαλο ρισκο...
φυσικα αν δεν ειναι ποσιμο,δεν το πλησιαζεις καν στο ενυδρειο...

προς το παρον,μεχρι να ψαχτεις,προτιμησε της βρυσης.και κανε μετρησεις με τα τεστ σου και σε αυτο.
και οταν πας στο πετσοπ,μην ακους τις μπουρδες που σου λεει,γιατι προφανως απο αυτα που σου πουλησε, φαινεται οτι δεν ξερει κιολας τι κανει το καθενα
σε ποιο πετσοπ πηγες Btw?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01899 seconds with 11 queries