Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #98  
Παλιά 25-11-09, 11:58
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

αυτό που λες είναι σωστό αλλά σε μεταλλικές συσκευές έκτος ενυδρείου,στο ενυδρείο τα πράγματά είναι διαφορετικά λόγου νερού,γι'αυτο αν υπάρχει διαρροή 220ν που προκλήθηκε από χαλασμένη συσκευή έχουμε βραχυκύκλωμα γιατί είναι και ο ουδέτερος μέσα στο νερό(δηλαδή αν περάσει για καπιο λόγο το νερό μέσα στην συσκευή θα βραχεί και ο ουδέτερος...
και η ασφάλειες σίγουρα δεν προστατεύουν από διαρροή...
και στην δέη δεν υπάρχει γείωση ουδετεροση.(αν δυο κολόνες νομίζω γειώνετε ο ουδέτερος... αυτό χρειάζεται στο δίκτυο, γιατί αν κοπή ένα καλώδιο και έρθει σε επαφή με την γη θα πέσει η ασφάλειά τους)και αυτό το καταλαβαίνεις μετρώντας την τάση με πολημετρο βάζοντάς το ένα άκρο στην φάση και το άλλο στην γείωση...θα πάρεις ενδηξει 220ν.

έχω κάνει ένα σχέδιο(λίγο χάλια αλλά βγαίνει νόημα)...πως μπορούμε να βάλουμε διακόπτη διαφυγής έντασής στο ενυδρείο και να λειτουργήσει χωρίς να κόψη το ρεύμα από το ενυδρείο...lol
θα μου πείτε γιατί? είναι το μόνο που μπορεί να μας δείξει την διαρροή ρεύματος
άλλα χωρίς να κόψη το ρεύμα που είναι βασικό για τα ζωντανά που έχουμε μέσα...

το σχέδιο είναι αυτό


αυτό μπορεί να γίνει και στα 12ν...η λυχνία θα μπει σε σημείο που έχουμε οπτική επαφή ώστε να δούμε ότι άναψε και να δούμε πιο εξάρτημά έχει χαλάσει(μπορούμε να βάλουμε και βομβητή να ακούγετε ένας ήχος).

η επαφές του ρελε είναι έτσι (ανοιχτές-κλειστές) όταν τροφοδοτητε με ρεύμα το ρελε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01469 seconds with 11 queries