Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 09-01-12, 13:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν το να τρέφεται ένα βακτήριο με το θάνατο του άλλου μπορεί να συνεχιστεί για τόσο καιρό τότε και μπορούμε να αφήνουμε το φίλτρο να τρέχει χωρίς ψάρια μέσα και τα βακτήριά μας να ζουν για πάντα!

Επίσης τα βακτήρια στα οποία βασίζεται η βιολογική φίλτρανση στο ενυδρείο μας ΔΕ σχηματίζουν ενδοσπόρια, οπότε ο μόνος τρόπος να μείνουν σε καταστολή είναι η χαμηλή θερμοκρασία, σύμφωνα με όσα ξέρουμε οι απλοί άνθρωποι.


Σκεπτόμενος τα παραπάνω η δική μου (μη επιστημονική) εξήγηση είναι ότι αυτά τα σκευάσματα περιέχουν ουσίες που αποτοξικοποιούν την αμμωνία, ίσως τροφή για βακτήρια και κάποια είδη βακτηρίων που σχηματίζουν ενδοσπόρια και καταναλώνουν κάποιες ποσότητες αμμωνίας, αλλά δεν μπορεί να στηριχτεί πάνω τους η βιολογική φίλτρανση ενός ενυδρείου ή και ετερότροφα βακτήρια, τα οποία βοηθούν στη δημιουργία του "τζελ" το οποίο βοηθάει την προσκόλληση των βακτηρίων στις επιφάνειες.

Αν έκαναν όσα υπόσχονταν δε θα μετρούσαν όσοι τα έχουν χρησιμοποιήσει αμμωνία και νιτρώδη για μήνα και βάλε, σαν να έκαναν στρώσιμο με αμμωνία. Και μιλάω για όσους χρησιμοποιούν μόνο αυτά για το στρώσιμο, αφού ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων λέει ότι χρησιμοποίησε και κάτι άλλο π.χ. έβαλα όλο το νερό και κάτι ξύλα από το άλλο μου ενυδρείο μαζί με bio nitrivec και έστρωσε σε 10 μέρες! Ουάου! Και θέλω να γελάσω λίγο με τις οδηγίες του παραπάνω σκευάσματος όπου λένε ότι το γαλακτώδες χρώμα που θα πάρει το νερό δείχνει το πόσο καλά λειτουργεί και ότι ανάλογα με τη "μόλυνση" του ενυδρείου θα φύγει σε 4-24 ώρες... ποια μόλυνση, αφού ακόμα δεν έχω ψάρια δεν έχω και αμμωνία.


Ίσως κάποιο σκεύασμα να κάνει όντως δουλειά, αλλά όσα έχουν χρησιμοποιήσει αξιόπιστοι γνωστοί μου δεν τους προσέφεραν κάτι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries