Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 24-09-10, 15:38
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν ειπα ποτε οτι πρεπει να τα πουλανε,απλα το θεωρω πολυ αστειο να νομιζουμε οτι επειδη ενα ψαρι θα γινει επιστροφη δεν θα ξαναγινει εισαγωγη.
Αντιθετος θα πουληθει πολυ ακριβοτερα.
Ενα μικρο παγκασιους εχει 20-25 ευρω στα 5cm,για ενα πανγκασιους 60cm μου ειχανε ζητησει 350ευρω και αυτο επειδη ημουν χρονια πελατης,στο καρτελακι ελεγε 400 ευρω. Κανείς δεν ισχυρίζεται πως αν τα επιστρέφουμε στα πετ σοπ θα σταματήσουν να τα εισάγουν. Που το άκουσες αυτό; Η μόνη λύση είναι να μένουν τα ψάρια στα μαγαζιά και να πεθαίνουν εκεί και όχι στα χέρια χομπιστών. Έτσι και αλλιώς ο πρόωρος θάνατος τους είναι σχεδόν βέβαιος.
Αρα λοιπον το αγοραζει 10 ευρω το πουλαει 25 ευρω,το παιρνει πισω για ευνοητους λογους και το ξαναπουλαει 400 ευρω.
Πειτε μου ενα λογο να μην το ξαναφερει...
Δεν προσπαθω να σας πεισω οτι αν πουληθουν 100 πανγκασιους θα πανε σε 100 σωστα χερια αλλα οτι αυτο δεν γινεται μονο στα παγκασιους γινετε και σε αλλα ψαρια,μηπως να τα απαγορευσουν και αυτα;
Λιγες φορες ειδατε 4-5 δισκους σε 100 λιτρα;
Λιγες φορες ειδατε χρυσοψαρα σε γυαλες;
Λιγες φορες ειδατε μονομαχους σε ποτυρακια και κανατες; Όλα τα παραπάνω επιδέχονται βελτιώσεις σχετικά εύκολα. Ενώ ένα παγκάσιους δεν υπάρχει περίπτωση να βολευτεί σε οποιοδήποτε ενυδρείο. Τώρα το να μιλάς για θερμενόμενες λίμνες και πισίνες εσωτερικού χώρου είναι εκτός πραγματικότητας
Ποσα πετσοπ εχουν πανγκασιους και ποσα εχουν δισκους,χρυσοψαρα,μονομαχους; παγκάσιους, μονομάχους και χρυσόψαρα σε όλα τα πετ σοπ. Δίσκους σε αρκετά, όχι σε όλα
Μεχρι να πουληθουν 100 πανγκασιους μπορει να περασουν 5 χρονια,εδω κάνεις λάθος, για ρώτα τους μαγαζάτορες να δεις πως "φεύγουν" ενω σε 1 χρονο μπορουν να πουληθουν 100 δισκοι,500 χρυσοψαρα και 300 μονομαχοι απο το ιδιο πετσοπ που επισης θα πανε σε ακαταλληλα χερια τα περισσοτερα.
Ποια εχουν λοιπον μεγαλυτερο ποσοστο θανατων και ταλαιποριας σε λαθος χερια και τι πρεπει να γινει για αυτο;Αν και τα ποσοστά δε θα έπρεπε να μας απασχολούν αλλά οι απόλυτοι αριθμοι, αφού ρωτάς θα σου απαντήσω με μια ερώτηση. Πόσα παγκάσιους από όσα πωλούνται στα πετ σοπ (και δεν είναι τόσο λίγα όσα νομίζεις) φτάνουν το προσδόκιμο της ζωής τους; Μήπως κανένα; Μήπως ένα; Άντε δύο, περισσότερα δεν είναι... Συμφωνείς;
....
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01569 seconds with 11 queries