Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-03-08, 21:08
wyclef Ο χρήστης wyclef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2008
Περιοχή: sdfsd
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Αρχάριος .... και μετρήσεις !!! HELP

Καλησπέρα... και συγχαρητήρια για την δουλεία που κάνετε στο forum!

Λοιπόν κατευθείαν στο θέμα....

Το ενυδρέιο ξεκίνησε την Παρασκευή .... 120 λίτρα, το γέμισα με νερό , έβαλα μερικές ανούμπιες, μία egeria densa, μία Vallisneria spiralis small, υπόστρωμα έχω χαλαζιακή άμμο, 3 ρίζες μοπάνι , τον θερμοστάτη , ένα eheim ecco 2236.

Έχω 2 λάμπες , μία aquarelle 30w και μια grolux 30w επίσης...

Σχετικά με το στρώσιμο σήμερα είμαι στην 4η μέρα και αποφάσισα να κάνω μετρήσεις.. Να πω επίσης οτι την ημέρα που το γέμισα με νέρο έβαλα και Tetra Safe Start ακριβως τις αναλογίες για 120Λ..

Λοιπόν οι μετρήσεις μου σήμερα πριν απο λίγο..

Θερμοκρασία : 28
PH : 8 (Θεσσαλονίκη)
ΚΗ : 13
ΝΗ4 : 0,05
ΝΟ2 : 0,3
ΝΟ3 : 2

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω μηδενικές μετρήσεις σε ΝΟ2 και ΝΟ3 ;

Επίσης το βασικα που θέλω να ρωτήσω είναι :

1) Στην αρχή του στρωσίματος δηλαδή αυτες τις μέρες κάθε πότε θα πρέπει να αλλάζω νερό και πόσο;
2) Όσον αφορα το στρώσιμο αποφάσισα να μην το κάνω με καθαρή αμμωνία ή με μπόλιασμα απο άλλο ενυδρέιο αλλα με ένα gurami που έχω εδω και μερικούς μήνες και με το Tetra Safe Start .... Δεν ξέρω εαν είναι η πιό κατάλληλη μέθοδος.....

Σχετικά με το Safe Start να το ρίξω απο τώρα και να ξανακάνω μετρήσεις σε μερικές μέρες ... να βάλω το gurami χωρίς το safe start να ξεκινήσει τον κύκλο του αζώτου απο μόνο του ή πρώτα το safe start και μετα το gurami.. ;; η στην τελική να το κάνω μόνο με τροφή που θα ρίχνω μέσα..

Θα με βοηθούσατε πολύ εαν μπορούσε κάποιος να με κατευθύνει όσον αφορά τις μητρήσεις μου και τον τρόπο που σκέφτομαι για το στρώσιμο..

Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01517 seconds with 11 queries