Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 04-05-09, 16:48
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

Τα μικτά λίτρα του εν λόγω ενυδρείου είναι 135 (εάν κάνεις τον πολλαπλασιασμό) και τα καθαρά θα τα υπολογίζεις στα +110.
Όμως όταν το μετρήσεις με μέτρο μπορεί να έχει αποκλίσεις. Πάντως έχω την εντύπωση πως είναι 100x30x40

Ξεκινάς με ανακλαστήρα στην υπάρχουσα λάμπα και τοποθέτηση 2ης λάμπας με ανακλαστήρα στο κινητό μέρος του καπακιού. Μη σε τρομάζει είναι εύκολη η τοποθέτηση. Απλά θα σκεφτείς το είδος της λάμπας που θα τοποθετήσεις ανάλογα με τη χρήση του ενυδρείου.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29984

Στη συνέχεια θα συνηστούσα έναν δυνατότερο (προσοχή να χωράει στο φιλτροκούτι) μοτεράκι για το φίλτρο.
Έχω βάλει 3 διαφορετικά είδη σφουγγαριού στο φίλτρο (διαφορετικός ο ρόλος του καθενός) και από πάνω τους κάτι που μοιάζει με λευκό υαλοβάμβακα.
Επίσης έχω κόψει το σωληνάκι από το μοτεράκι του φίλτρου τόσο ώστε από κάτω να το γεμίσω με πορώδες "μακαρόνι" (μέσα σε τούλι για να μπορώ να το βγάζω).

Έχω επάνω κι ένα εξωτερικό φίλτρο αλλά δεν θεωρώ ότι είναι και κάτι αναγκαίο εάν δεν είναι ψιλομπουκωμένο από ψάρια το ενυδρείο.
Εγώ το έβαλα γιατί απλά το είχα. Πάντως εάν το έστηνα από την αρχή μάλλον θα έβγαζα το εσωτερικό και για να μη τρώει οφέλιμο χώρο και γιατί όταν αρχίζει και πιάνει κανένα φύκι φαίνεται και δε με πολυαρέσει μέσα στο κέντρο που το έχουνε κολλημένο.

Πάντως εάν το κρατήσεις, στρέψε την απόληξη του μοτέρ έτσι ώστε να κάνει ανατάραξη της επιφάνειας και να οξυγονώνεται το νερό.

Αυτά έκανα εγώ. Πιστεύω πως είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Άλλωστε ακόμα πειραματίζομαι και μαθαίνω.

Καλώς ήρθες, καλή αρχή.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02498 seconds with 11 queries