Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 06-11-11, 13:28
Αγγελική Ο χρήστης Αγγελική δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Φιλε μου θα σου πω και εγω μια γνωμη μιας και οι σκυλοι ανηκουν στο αντικειμενο μου. Ο σκυλος οπως σωστα επισημαναν και οι προλαλησαντες ειναι ζωο αγελης και στην αγελη πρεπει να υπαρχει ενας αρχηγος και σαφεστατοι κανονες οι οποιοι θα κανουν τα υπολοιπα μελη να νιωθουν ασφαλεια και σταθεροτητα. Καταρχας ξεκινωντας με εναν σκυλο πρεπει:

1.Να εχετε αποφασισετε ολοι στο σπιτι οτι τον θελετε και οτι ειστε διατεθιμενοι να τον κρατησετε και να προσπαθησετε ολοι μαζι.
2.Να ορισετε κανονες για το τι θα επιτρεπετε στο σκυλο και τι οχι και να τους ακολουθειτε ολοι πιστα.
3. Δεν χτυπαμε ποτε το σκυλο και για κανενα λογο, ουτε ουρλιαζουμε χανοντας την ψυχραιμια μας. Το μονο μηνυμα που του περναμε ετσι ειναι οτι δεν ειμαστε ικανοι αρχηγοι, η βια επιτρεπετε και ειναι ωρα να αναλαβει αρχηγος καποιος αλλος γιατι οχι εκεινος?
4.Ο τονος της φωνης παιζει μεγαλο ρολο οπως και η σταση του σωματος μας για να τον επαινεσουμε ή να τον επιπληξουμε.
5.Μικρα πραγματα οπως το να τον ταιζουμε ενω τρωμε, το να κοιμαται μαζι μας κτλ μπορουν να του δωσουν το μηνυμα οτι στην ιεραρχια ειμαστε ισοι ειδικα σε εναν ενηλικο σκυλο ο οποιος εχει αγωνιστει να επιβιωσει εξω μονος του μεχρι τωρα.
6. Και τελος οτι ενεργεια υπαρχει στο σπιτι και στο μυαλο μας σε αυτην και αναλογα με αυτην αντιδρα και συμπεριφερετε και εκεινος.

Σορρυ για το μεγαλο ποστ ειναι απλα καποιες απο τις βασικες αρχες. Ενας εκπαιδευτης θα μπορουσε να σας βοηθησει και τους δυο να καταλαβετε ο ενας τον αλλο, να λυσετε τυχον προηγουμενα προβληματα που μπορει να εχει ο σκυλος απο τη ζωη του εξω που σιγουρα δεν ηταν ροδινη και να χτισετε μια σχεση εμπιστοσυνης και αγαπης πανω απο ολα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01449 seconds with 11 queries