Θέμα: New fishes!!!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 09-07-11, 23:16
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Συμφωνώ με την άποψη του beat89. Η συγκεκριμένη μέθοδος έχει βέβαια και τα μειονεκτήματα της. Θα αναγκαστείς να πάρεις περισσότερα ψαράκια από αυτά που χρειάζεσαι, άρα αυξημένο κόστος. Πολύ πιθανό να μη βρεις εύκολα να δώσεις αυτά που περισσεύουν σε χομπίστα και να αναγκαστείς να τα δώσεις σε πετ σοπ τζάμπα. Σε μικρά ενυδρεία είναι δύσκολη και θέλει αρκετή προσοχή η συνύπαρξη πολλών κιχλίδων. Το ξεστήσιμο ενός ενυδρείου για εμένα δεν αποτελεί μειονέκτημα. Απλά αναγκαίο κακό. Αν κάποιος θέλει να πετύχει ζευγάρι σε κάποιο είδος, σημαίνει πως έχει σαν προτεραιότητα την αναπαραγωγή. Άρα το aquascape περνά σε δεύτερη μοίρα (κατά την γνώμη μου).

Φυσικά το μεγαλύτερο συν αυτής τις μεθόδου είναι πως θα βγει σχεδόν σίγουρα κάποιο ζευγάρι.

Αν αγοράσουμε από ένα μαγαζί δύο ψάρια διαφορετικού φύλου, τότε σίγουρα θα έχουμε ένα αρσενικό και ένα θηλυκό αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο πως θα έχουμε και ζευγάρι. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το είδος του ψαριού. Κάποια σχηματίζουν πιο εύκολα ζευγάρι και κάποια πιο δύσκολα.

Μπορεί μάλιστα να υπάρχουν και απώλειες αν το ζευγάρι δε τα βρει...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01359 seconds with 11 queries