Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 22-04-11, 19:47
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν θεωρησα καμμια αποψη επιθετικη, αλλά τον τρόπο εκφρασης της.

Να διευκρινήσω οτι ολα τα σεμιναρια, και ολοι οι καλεσμενοι, ηταν κατι το πρωτακουστο για τα Ελληνικα δεδομενα, και ο Στεντκερ, και ο Μπλεχερ, και ο Κονινγκς και ο Ντεμασον και οσοι ξεχναω. Ο Συλλογος τους στηριξε ολους και ολα τα σεμιναρια, δικα του η μη. Και θυμαμαι (στο Βιοτοπικο σεμιναριο, ενα μηνα πριν του Στεντκερ) οταν εξεφρασα την αποψη μου οτι δεν ειμαστε συμφωνοι με τις επιλεκτικες αναπαραγωγες, να προτρεπω πολυ ζεστα τον κοσμο να παρεβρεθει (οπως θα τοκανα και τωρα) - γιατι η χρησιμοτητα ενος σεμιναριου τετοιου ειναι σημαντικοτατη.

Ειναι γνωμη σου οτι ο Συλλογος δεν εχει πολλα μελη γιατι μεγαλη μεριδα των ενυδρειοφιλων δεν συμφωνουν μαζι μου (η κατ επεκτασιν με τον Συλλογο και τις αποψεις του). Εχω αντιθετη γνωμη, αλλά ακομα κι ετσι να ειναι, ειμαι αρκετα σιγουρος οτι αν ειχα αλλες αποψεις, θα διαφωνουσε να υποθεσω η αλλη μεριδα...

Η αντιθετη γνωμη μου αν θες να την ακουσεις, ειναι οτι δυστυχως, στην Ελλαδα ομαδικη δουλια δεν γινεται - το ειδαμε κι οταν εγιναν κουβεντες για Κλαμπ Δισκων (οι μισοι με τον Συλλογο, οι μισοι εξω απ τον Συλλογο, και κυριως ο καθενας μονος του). Και ολες οι προσπαθειες που εχουν γινει μεχρι τωρα ειναι προσωπικες, η πολύ μικρων παρεων (μεσα κι εξω απ τον Συλλογο).

Επι του θέματος, εμμενω στην γνωμη μου - το χομπι της ενυδρειοφιλιας (και δεν τα εφηυρα εγω αυτα) εχει να κανει με διατηρηση ζωντανων οργανισμων σε οσο πιο κοντα γινεται περιβάλλον που μοιαζει με το φυσικο τους, και οσο πιο κοντα γινεται στην φυσικη - αγρια μορφη τους. Ναι, κατ επεκταση (επειδη για μας τους ανθρωπους το κανουμε) για να "χαζευουμε" ενα μικρο κομματι φυσης στο σπιτι μας.

Οποτε τα περι διαγωνισμων και ταλαιπωριας των ζωντανων στα συνεχη ταξιδια και στις αλλαγες περιβαλλοντος, δεν μπορω να τα συνδεσω - ισως ειναι ενα αλλο χομπι με αλλο τιτλο, αλλά δεν με αφορα, και δεν αφορα το χομπι που στηριζουν forae σαν το GAB (και άλλα) η τον Συλλογο. Μας αφορα να θαυμασουμε πολυ ωραια μεγαλωμενα ψαρια στο ενυδρειο καποιου, αλλα απο την στιγμη που τα βγαζει κι αρχιζει να τα τρεχει στις εκθεσεις, χαλαει και το κινητρο και ολα...

Μπορω να κατανοησω πολλά ομως, και σιγουρα δεν αποδίδω κινητρα οικονομικα (συνήθως οσοι εχουν τετοια κινητρα φαινονται απο μακρια κι αμεσως). Πιστευω οτι ειναι καθαρα θέμα αποψης στο γιατι κραταμε ενυδρεια-ψαρια, με κοινη τεχνογνωσια και ...ψαρογνωσια, κι αν δεν ημουν σιγουρος οτι τα ψαρια ταλαιπωρουνται (δεν ξερω για χημικα και άλλα, αλλα ξερω αρκετα τοσα χρονια για να μπορω να καταλαβω ποτε ενα ψαρι ειναι "εξω απ τα νερά του") δεν θα ειμουν και τοσο αντιθετος.

Απο την αλλη, δεν το θεωρω και πραξη τοσο πια κατακριτεα οπως δειχνει να φαινεται και απο την γενικοτερη κουβεντα εδω (απ οτι καταλαβα εχει γινει κι αλλου αλλά δεν εχω παρακολουθησει κατι).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01707 seconds with 11 queries