Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 05-05-16, 18:04
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μου είναι κατανοητή η διαφορά. Θα ήθελα ,αν γνωρίζεις να μου δώσεις κάποιον τύπο υπολογισμού του νερού που απαιτείται σε σχέση με τα νιτρικά σε καθημερινές αλλαγές. Σίγουρα συχνές μεγάλες αλλαγές, όπως το 90% επί δύο που ανέφερες, είναι προφανώς πολύ σπάταλες. Όταν γίνονται όμως πολλές μικρές της τάξεως του 4-5% φαντάζομαι ότι η διαφορά και η σπατάλη, δεν είναι τόσο δραματική. Αλλωστε η απαίτηση για αλλαγές 30% εβδομαδιαίως, δεν είναι και απαράβατος κανόνας, αν έχω καταλάβει καλά. Σε ένα μεγάλο φυτεμένο και με σχετικά χαμηλή ιχθυοφόρτιση ενυδρείο, το 30/7 % ημερησίως , ενδέχεται να είναι επαρκές και ταυτόχρονα, να επιτρέπει οικονομία που προκύπτει από λιγώτερο εξοπλισμό, χρόνο και βαβούρα, και την απλότητα που περιορίζει τη δουλειά, την ακαταστασία, δίνει σταθερότητα στις χημικές παραμέτρους και περιορίζει το ...θρίαμβο του νόμου του Μέρφυ, που σε πολύπλοκα συστήματα φέρνει συχνά απρόβλεπτες και κοστοβόρες αστοχίες!!. Δυστυχώς όμως, λόγω έλλειψης εμπειρίας στο συγκεκριμένο χώρο, δεν είμαι ικανός, προς το παρρόν, να δώσω σωστές εκτιμήσεις. Για αυτό και ρωτώ για αλγορύθμους υπολογισμού, στοιχεία από μετρήσεις και συμβουλές εμπειρότερων. Για να αποκτήσω κάποιο μπούσουλα και να εκτιμήσω τη σχέση , ώφελους πρός κόστος και τη ρεαλιστικότητα του κάθε βήματος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01443 seconds with 11 queries