Θέμα: Αρχάριος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 24-10-14, 16:32
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ καλό που πειραματίζεσαι και το ψάχνεις
Σ΄ευχαριστώ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
άποψή μου είναι ότι τσάμπα χαραμίζεις ενα τόσο ακριβο βιολογικό υλικό όπως το σιποραχ για μηχανική φίλτρανση (υπάρχουν φτηνότερες λύσεις όπως σφουγγάρια ή Ehfimech της EHEIM)
Για μένα δεν είναι ακριβό ή να το διατυπώσω καλύτερα υπερβολικά ακριβό (15,00-17,00 ευρώ). Άλλωστε αν αντί για την ελαφρόπετρα το γέμιζα Matrix, τότε στο σύνολο ο συγκεκριμένος συνδυασμός είναι κατά πολύ φθηνότερος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
το βιολογικό υλικό πρέπει να μπαίνει μετά τη μηχανική φίλτρανση ώστε να επιβαρύνεται με όσο το δυνατον λιγοτερα σκουπιδια για να κάνει σωστά τη δουλεία του.
Το γνωρίζω, απλά αφού έχω εξασφαλισμένη την βιολογική λειτουργία από την ελαφρόπετρα, αυτό λειτουργεί ως ένα συν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα απ αυτό, το filter wool δεν θα το αλλάζεις;
Σηκώνω από το τούλι την ελαφρόπετρα και το αλλάζω, την ξαναβάζω από πάνω την ελαφρόπετρα και όλα ΟΚ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ehfimech ειναι πιο ακριβο απο το siporax
+1 ή τουλάχιστον το ίδιο ακριβά
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο κακο για μηχανικη χρηση του siporax ειναι οτι ειναι πορωδες και βρωμιζει εσωτερικα και μενει εκει η βρωμα, ενω στο efhmech λιωνουν τελειως στο εξωτερικο του μερος, τα σκουπιδια.
Αυτό ομολογώ δεν το είχα λάβει υπόψη και μου φαίνεται ορθό. Επειδή έχω ήδη και ehfimech που δεν το χρησιμοποιώ, θα πρότεινες να το αντικαταστήσω και να βγάλω εκτός το siporax ή απλά να μείνει ως έχει και να κάνω πιο συχνές πλύσεις-καθαρισμούς;
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01565 seconds with 11 queries