Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 28-01-13, 14:06
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Από δική μου εμπειρία, είναι πολύ δύσκολο να ρυθμίσεις διαφορετικά μοντέλα θερμαντήρων ή και διαφορετικής εταιρίας. Όλα τα θερμαντικά δεν έχουν την ίδια ρύθμιση (άναψε - σβήσε). Κάποια αν για παράδειγμα ανάβουν και σβήνουν 2 βαθμούς πάνω ή κάτω από την επιθυμητή θερμοκρασία, άλλα το κάνουν αυτό στον 1 βαθμό ή και 0,5. Το ότι ο δείκτης θερμοκρασίας δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα είναι το λιγότερο σε αυτή την περίπτωση. Ασχολήθηκα ώρες ώστε να τους ρυθμίσω αλλά άδικος κόπος. Νόμιζα πως είχα τους είχα ρυθμίσει να έχουν την ίδια θερμοκρασία αλλά παρατήρησα ότι αναβόσβηναν διαφορετικά. Πολύ μπέρδεμα. Για εμένα η λύση είναι είτε πολλοί (2+) με controller ή ένας μεγάλος.
Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι 2 θερμαντικά (που έστω και μόνο του το ένα να είναι ικανό να θερμάνει το νερό - πχ σε ενυδρείο 200 λίτρα, 2 θερμαντικά των 200w το κάθε ένα) που θα είναι ρυθμισμένα στο φουλ και θα ανοιγοκλείνουν από controller. Με αυτό τον τρόπο και σταθερή - σωστή θερμοκρασία πετυχαίνεις αλλά και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος. Επίσης σε πιθανή βλάβη του ενός δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα μιας και το άλλο θα είναι ικανό να ζεστάνει το νερό. Το μόνο πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση θα είναι αν σπάσει ο ένας δεν θα το καταλάβεις εύκολα μιας και η θερμοκρασία θα συνεχίσει να είναι σωστή αλλά θα αρχίζουν να οξειδώνονται οι αντιστάσεις του σπασμένου.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01348 seconds with 11 queries