Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 15-10-12, 00:00
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενταξει δεν ζητω να μου δωθει κανονας
Αλλα μια απαντηση του στυλ: εχω βαλει 3 8αρια πολυ δυνατα, ουσιαστικα δεν με καλυπτει, γιατι το....δυνατα ο καθενας ισως το βλεπει διαφορετικα, οπως το ιδιο διαφορετικα αντιλαμβανεται τον θορυβο.
Θεωρω οτι περισσοτερο βαρος πρεπει να δωσω στην ονομαστικη ροη αερα που εχει ενας ανεμιστηρας καθως και στον θορυβο που παραγει. Παραλληλα εχω στο μυαλο μου και το μεγεθος (8αρης 9αρης 12αρης) αλλα και το πληθος αυτων (πιστευω οσο λιγοτεροι, τοσο το καλυτερο για να μην 'κρεμασει' το φλαπ)
Με την δικη λογικη ας πουμε, αν υποθεσουμε οτι το συστηματακι που ηδη εχω αποδιδει γυρω στα 30-35 cfm αερα σε ενα 50 λιτρο, στα 160 λιτρα νερου που ειμαι τωρα, θα χρειαστω τουλαχιστον 3 φορες περισσοτερη ισχυ. Δηλ. θα πρεπει να βαλω μια τετοια διαταξη ανεμιστηρων, που θα μου αποδιδουν τουλαχιστον 100 cfm
Με αυτούς εδώ που σου είπα νωρίτερα θα έχεις 178,84CFM. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το καπάκι. Απ' ότι βλέπεις το δικό μου (με 8άρια βέβαια) είναι αλφάδι. Τώρα αν θέλεις να βάλεις ήσυχους ανεμιστήρες, με αυτούς εδώ θα έχεις 132,16CFM.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01472 seconds with 11 queries