Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 14-10-12, 23:48
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ταση, μπορει να θελω να παιξω γιατι μπορει να θελω να δουλευουν σε λιγοτερες στροφες αρα και λιγοτερο θορυβο (αυτο θα το δω στην πραξη ομως). Δεν σημαινει οτι επειδη ειναι 12v θα πρεπει σωνει και καλα να τους εχω στα 12v. Ο κοντρολερ ρυθμιζει το ποτε θα ανοιγουν και ποτε θα κλεινουν, δεν εχει καμια σχεση με την ταση. Δεν ειπα οτι ψαχνω ουτε για δυνατους ουτε για πολλους. Ο θορυβος ειναι και αυτος μεσα στα χαρακτηριστικα που κοιταζω.
Αλλα πρωτιστως θελω να εξασφαλισω οτι οι ανεμιστηρες που θα βαλω θα ειναι επαρκεις. Γι αυτο θετω το ερωτημα: ποση ροη αερα θα πρεπει να εχουν; Δηλ. ποσο δυνατοι θα πρεπει να ειναι;
Π.χ. εχω παρει αυτο:http://www.ebay.com/itm/JEBO-MULTI-F...item27c73b5f0c
Το ειχα το καλοκαιρι σε ενα 50 λιτρο. Τα καταφερε αρκετα καλα ακομα και σε...ακραιες συνθηκες, εκτος απο μια μερα που ζοριστηκε αρκετα. Προσπαθω να βρω το cfm του, αλλα δεν το βρισκω πουθενα στο νετ. Ενα παρομοιο που ειδα, εχει cfm 32, αρα καπου εκει θα ναι κι αυτο.
Δεν υπάρχει σε αριθμό πόσο. Δοκιμάζεις και βλέπεις. Όταν λέω ότι δεν χρειάζεται να παίξεις με την τάση αφού έχεις κοντρόλερ εννοώ ότι από τη στιγμή που θα κλείνουν οι ανεμιστήρες σου όταν πέφτει η θερμοκρασία δεν θα έχεις θέμα με τον θόρυβο. Τώρα αν θέλεις να δουλεύουν συνέχεια (χαμηλή τάση = λίγες στροφές = μικρή ροή αέρα, λίγοι - μικροί ανεμιστήρες) θα μπορούσες, όπως σου είπα και παραπάνω να πάρεις ήσυχους ανεμιστήρες. Επίσης μπορείς να βάλεις 4άριδες ανεμιστήρες (αφού δεν θες θόρυβο) και αν δεις ότι δεν σου κάνουν (χαμηλή ροή - όχι ικανοποιητική ψύξη), να βάλεις μεγαλύτερους. Όλα αυτά όμως σου ξαναλέω πως για εμένα δεν χρειάζονται από τη στιγμή που έχεις κοντρόλερ. Βάζεις δυνατό σύστημα ψύξης (πολλούς και με μεγάλη ροή ανεμιστήρες) που θα δουλεύει πολύ λιγότερο από ένα πιο αδύναμο που θα δουλεύει σχεδόν όλη την ημέρα ασταμάτητα. Με ένα δυνατό σύστημα, το βράδυ θα σου δουλεύει για ελάχιστα χρονικά διαστήματα και πολύ αραιά. Ότι νομίζεις εσύ τώρα....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries