Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-04-06, 19:04
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή Οtocinclus εντυπωσεις

Οσο περναει ο καιρος οσο παρατηρω τα οττο που εχω (δυο για την ωρα εχασα αλλους δυο λογοι στρες απο μεταφορα απο το μαγαζι) τοσο πολυ με συναρπαζει αυτο το ψαρι. Πολυ απο εδω μεσα το εχουνε δει σαν ενα ψαρι για να καθαριζει το ενυδρειο.

Εγω απο την αλλη μερια το βλεπω σαν ενα πολυ ωραιο ψαρι να εχουμε στο ενυδρειο. Εχει περιεργη συμπεριφορα τα εχω ονομασει πιθηκακια του γλυκου νερου. ειδικα οταν κανουνε κυκλους πανω κατω στο γυαλι αναμεσα στους δυο λες και ειναι συχρονισμενοι κολυμβητες ειτε παντα το ενα απεναντι στον αλλον οταν κανουνε κυκλους ειτε μαζι πλαι πλαι.

Προσπαθησα να βρω περισσοτερα στο νετ αλλα δεν υπηρχανε τοσες πληροφοριες. Ειδικα μετα το αρθρο που διαβασα στο tsamisaquarium που εχει αφιερωμα στο συγκεκριμενο ψαρι καταλαβα οτι πρεπει να ταιζουμε τα κακομοιρα αφου οι αλγη σκετη δεν ειναι η κυρια τροφη τους.

Τωρα προσπαθω να τους μαθω να φανε λιγο εκτος απο αλγη. Εβρασα ενα αγγουρι και το αφησα για ενα βραδυ αλλα δεν ειδα πολλα ισως να τσιμπησαν αλλα δεν ειδα τιποτα. Επισης εριξα και μια ταμπλετα βυθου που ειναι για γατοψαρα αλλα αφου κλεισανε τα φωτα (διοτι αποτι καταλαβα ειναι ψιλο νυκτοβια ψαρια) διοτι τα sae κανανε σαν τρελλα και πιστευω οτι ειχα μεγαλυτερες πιθανοτητες να τσιμπισουνε τωρα λογικα πρεπει να φαγανε αφου το πρωι ειχε εξαφανιστει.

Εσεις τι γνωμες εχετε για το συγκεκριμενο ψαρι?
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01403 seconds with 11 queries