Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 29-11-10, 23:59
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαίνεται πρεπει να ξαναδιαβάσεις κάποια πράγματα στους αρχαριους. Αλλαγή κάνουμε στις εξης 3 περιπτώσεις:
-ασθένεια
-υψηλά νιτρικά
-αλλο πρόβλημα με το νερο.

Επίσης τοσο μεγάλη δεν κάνει γιατί όπως είπες κ εσύ τα ψάρια σου στρεσαρονται και θα τα χάσεις σιγά σιγα. 30% καθε δυο εβδομάδες - 20 μέρες (ανάλογα και με τις μετρήσεις σου) είναι αρκετα.
Αλλαγή κάνουμε φυσικά κάθε εβδομάδα ή έστω κάθε 15 ημέρες. Εγώ κάνω εδώ και 2 χρόνια αλλαγές >50% λόγω λίπανσης Ε.Ι. και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα

Σκούπα βυθου: Αλλο παρεξηγημένο κεφάλαιο. Σκούπα βυθού καλό είναι να μήν βάζουμε γιατί:
-χαλαμε την βιολογία του βυθού μας
-αποσταθεροποιούμε το συστημα
-κλέβουμε θρεπτικά συστατικά απο τα φυτα.
Σκούπα βυθού είναι σκόπιμο να μπαίνει μόνο όταν υπάρχουν μεγάλες συγκεντρώσεις οργανικής ύλης (περιττώματα, σαπια φύλλα κτλπ) στο ενυδρείο μας. Ωστόσο αυτό, εφόσον η φίλτρανσή/κυκλοφορία του νερού μας είναι σωστή, δεν θα επρεπε να γίνεται.

Η χρήση της σκούπας βυθού σε καμία περίπτωση δεν σχετίζεται με τα παραπάνω
Να προσέχουμε λίγο τι λέμε εδώ μέσα παιδιά.
Οσο για τα ψάρια, αφου είσαι απο επάνω οταν θα γίνεται η αλλαγη, θα μπορείς να τα σώσεις. Να ξές παντως οτι έχουν πολύ καλό στόχο, και μπορούν να βγούν και απο μικρές χαραμάδες. Εχουν αναπτύξει το σύστημα του άλματος για να μπορούν να τρέφονται εκτός του νερου με ζουζούνια οπότε καταλαβαίνεις οτι η ακρίβεια είναι σημαντικό πράγμα. Για τα τρία μετρα που λές, είναι λίγο υπερβολικό. Εδώ οι arowana πηδάνε μέχρι εναμιση...

Αυτά τα λίγα απο εμένα!
Έχω και εγώ marble hatchetfish σε ένα από τα ενυδρεία μου. Ποτέ δεν πήδηξαν έξω σε αλλαγή νερού. Τις 2 φορές που το έκαναν ήταν κατα την διάρκεια του ταϊσματος. Στην θέση σου δεν θα ανησυχούσα.
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01495 seconds with 11 queries