Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 29-11-08, 14:25
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από loizos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα.
καταρχην εχω εδω κ 10μερες που εχω παρει το ενυδρειο κ μολις προχθες το εβαλα νερο κ χθες εριξα αυτη τη σκονη για να δημιοθργηθουν βακτηριδια. κ εχω χαθει απο το πολυ διαβασμα.
στα Pet shop με το που πηγα ηθελαν να μου πουλησουν τον πιο ακριβο εξοπλισμο.
λοιπον εχω αγορασει ενα ενυδρειο 100 λιτρων για την κορη μου που μου ζαλησε τα αυτια για την γιορτη της(κ σε μενα βεβαια αρεσει) απο το carefur
.εχω κρατησει το φιλτρο(γιατι εχω δει οτι το μπλε σφοθγγαρι κανει καλη δοθλεια ) που εχει ,το εσωτερικο μονο που στην πρωτη υποδοχη εβγαλα το το θερμοστατη κ εβαλα βιολογικο υλικο στην δευτερη εβαλα υαλοβαβμακα μετα αρεο σφουγγαρι κ στο τελος το δικο του μπλε σγουγγαρι κ στο τριτο ειναι η αντλια.1η ερωτηση μηπως εβαλα πολλα?
2η περιμενω να πεσει τωρα η αμωνια στο 0. ποτε πρεπει να κανω την πρωτη μετρηση?
να βαλω ψαρια μεσα 1-2 ωστε να το στρωσουν αυτα σιγα σιγα?μου ειπαν οτι για αρχη να βαλω 1-2 τιγρακια
3η τωρα που δεν εχει ψαρια πρεπει να γινεται αλλαγη νερου κ καθε ποσο κ σε τι ποσοτητα?
αυτα προς το παρων
ευχαριστω
Αυτή η σκόνη που λές, τι είναι βακτηρίδια, ή κάποιο είδος αμμωνίας????
1. Όσο πιο πολλά βάλεις τόσο πιο πολύς χώρος για τα βακτηρίδια, αρκεί να μν τα στούμπωσες και δν τραβάει η αντλία. Γιατί όμως έβγαλες τν θερμοστάτη?? Θα σου χρειαστεί...
2. Αν η σκόνη που έριξες ήταν βακτηρίδια, τότε χρειάζετε να ρίχνεις και αμμωνία. Αν είναι αμμωνία, συνέχισε να ρίχνεις και τα βακτηρίδια θα δημιουργηθούν μόνα τους. Μετρήσεις καθημερινά. Πιο αναλυτικά εδώ:http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm (Δες τα θέματα για στρώσιμο) Τα τιγράκια απ'όσο ξέρω δν χρησιμοποιούνται για στρώσιμο.
3. Για τις αλλαγές γράφει το link που σου έδωσα παραπάνω.

PS Καλως όρισες
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01925 seconds with 11 queries