Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 21-03-13, 23:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos962 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, για να μην ανοίγω καινούριο θέμα ξεθάβω αυτό!
Αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα υπέρ πληθυσμού από λαθρεπιβάτες, και μου ρίχνουν και έμενα το ph και τις σκληρότητες! Το ενυδρείο μου είναι 50 L φυτεμένο με σχετικά εύκολα φυτά, και από ψάρια έχω Guppy 1 αρσενικό & 3 θηλυκά από μεγάλα καθώς και αρκετά μικρά από 2 γέννες! Ακόμη υπάρχουν μέσα 2 Apple Snails & 1 Zebra Nerite Snail!
Διαβάζω στο Forum ότι οι λύσεις που έχω είναι σχετικά μετρημένες περιορισμένες και τις απαριθμώ:

1. Βγάζω ότι μπορώ με το χέρι!!

2. Βγάζω ότι μπορώ με παγίδα!! (πράγμα δύσκολο γιατί δεν έχω πολύ χώρο λογω φυτών!)

3. AnentomeHelena(με τον φόβο να επιτεθούν στα αλλά σαλιγκάρια)

4. Κάποια ψαράκια που μου είπαν σε petshop, τα Buffer!!!( δεν ζήτησα περισσότερες πληροφορίες γιατί κάτι μου ανάφερε ο πετσοπας ότι πιθανών να κάνουν επίθεση στις ουρές από τα Guppyκαι αυτό με φόβισε!)

Τι έχετε να μου προτείνετε σαν καλύτερη λύση εσείς, με τους δολοφόνους σαλιγκάρια υπάρχει περίπτωση να ανεβάσω νιτρικά? Και το αναφέρω γιατί κάτι τέτοιο μου είπε ο πετσοπας, δηλαδή ότι τα σαλιγκάρια απλώς σκοτώνουν τους λαθρεπιβάτες και δεν τα τρώνε!!!!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!!!!!!
Νίκο καλησπέρα
Πρώτα απ όλα μου βγήκαν τα μάτια...με τόσο μικρά γράμματα!

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου, ξεχνάς το Νο4 (οι λόγοι πολλοι...)
Αν συνδιάσεις τα 1-2-3, θα έχεις σίγουρα μείωση στον πληθυσμό σου

Ο πετσοπας, μάλλον έχει πολλά να μάθει ακόμη. Τα helena τρέφονται με λαθρεπιβάτες και στο τέλος βλέπεις άδεια κελύφη

Κάτι τελευταίο. Νομίζω πως 2 apple snails σε 50λιτρο είναι αρκετά. Ισως θα πρέπει να κρατήσεις μόνο το ένα

Και μια πρόταση : Μήπως γίνεται να μαζέψεις μια σακούλα λαθρεπιβάτες ...και να μου τους χαρίσεις...γιατί σε λίγο θα έχω πρόβλημα με τα helena μου???
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 11 queries