Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 19-02-14, 19:56
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Να σαι καλά που με ενθαρύνεις
Λοιπόν παιδιά αν και δεν έχω τελειώσει το διάβασμα, τα παρακάτω είναι που σκέφτομαι για μια σμέρνα 10-15 cm, μέχρι να φτάσει τα 20cm

1. Ενυδρείο 100χ50χ50
2. Άμμο και βράχο από το περιβάλλον που ζει (ρώτησα ψαράδες όπως μου είπατε και είναι εύκολο...)
3. Εξωτερικό Skimmer
4. Εξωτερικό φίλτρο με "θέσεις" για σφουγκαράκι, ενεργό άνθρακα, αντιφώσφορο, με ενσωματωμένο UV Sterilizer
5. Ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης
6. 2 led φώτα (?)
7. Ένα STC-1000 το οποίο θα ελέγχει ένα heater και ανεμιστηράκια

Έχω κοιτάξει σε ebay και έχω βρει πολύ φθηνές λύσεις για κάθε ένα, το πόσο ποιοτικά είναι όμως... θα παραθέσω μερικά να μου πείτε γνώμες
Εννοείται ότι θα πληρώσω παραπάνω χωρίς δεύτερη κουβέντα, αν κάποιο από αυτά είναι ακατάλληλο!
Αλλαγές στο νερό μπορώ να κάνω και καθημερινά που λέει ο λόγος, αλλά πιστεύω 2 φορές την βδομάδα είναι οκ!
Το νερό σκέφτομαι να το περνάω από ένα φιλτράκι, να μαζεύει διάφορα αιωρούμενα και να το βάζω άμεσα, λίγο λίγο, καθώς από θερμοκρασία θα είναι σχεδόν ίδια!
Αντίστροφη όσμωση, ώστε να συμπληρώνω το νερό που εξατμίζεται, βάζοντάς του αντιχλώριο. Θα σημειώνω κάπου την στάθμη ώστε να την διατηρώ σταθερή!! Έτσι δεν θα αλλάζει η περιεκτικότητα σε άλατα κλπ... (ε?)
Έχω βρει ένα εξωτερικό φίλτρο όπου μπαίνει σφουγκαράκι, άνθρακας, αντιφώσφορο και κατά μήκος του υπάρχει UV Sterilizer λάμπα!!
Το σύστημα με το STC-1000 το έχω ήδη δοκιμάσει σε μικρότερο ενυδρείο και λειτουργεί άψογα!!
250 λίτρα για μια μικρή σμέρνα 10-15 cm πιστεύω οτι θα είναι οκ και λόγω του βράχου δεν θα χρειαστώ κάποιο βιολογικό φίλτρο!!

Τι έχω κάνει λάθος, τι πρέπει να τροποιήσω και τι έχω ξεχάσει?
Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01548 seconds with 11 queries