Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-03-18, 01:37
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή Mediterranean Sea Salt

Παρατηρώντας χθες γείτονα στο παραθαλάσσιο εξοχικό μου, ο οποίος και πέρυσι, έβαζε θαλασσινό νερό σε τετράγωνα μαύρα βαρέλια και το άφηνε να εξατμιστεί σε αλάτι, για δικούς του λόγους, μου γεννήθηκε η απορίαααα...
Θα μπορούσαμε να εξατμίσουμε λίγο πιο προσεκτικά (να μην πέσουν κουτσουλιές από τον ουρανό π.χ., σκόνη.. κλπ...) θαλασσινό νερό σε αλάτι και να το αποθηκεύσουμε για να παρασκευάσουμε στο μέλλον νερό για τα μεσογειακά ενυδρεία μας??
Πιστεύω θα ήταν ότι πιο φυσικό για τα ενυδρεία μας και θα ελαττώναμε το βάρος μεταφοράς νερού για τις αλλαγές μας..
Πρακτικά ανέξοδο και χωρίς μεγάλο κόπο!!
Ότι οργανισμοί μέσα στο νερό (πλαγκτόν) θα δημιουργήσουν νιτρικά στο αλάτι αφού θα ψοφήσουν, αλλά πιστεύω θα είναι μηδαμινά... Έχω μετρήσει τα νιτρικά σε 30λιτρο δοχείο με θαλασσινό νερό που δεν πήρα για αλλαγή νερού, το οποίο έμεινε κουπωμένο πάνω απο 4 μήνες και ήταν μηδεν...
Επίσης υποθέτοντας οτι όλα τα ψάρια του κόσμου, πάνω κάτω έχουν τις ίδιες απαιτήσεις σε trace elements, δεν είναι λογικό όταν φτιάχνουμε θαλασσινό νερό με αλάτι που προορίζεται για reef ενυδρεία, λόγω διαφορετικής αλατότητας, να προσθέτουμε πολύ περισσότερα trace elements στο ενυδρείο μας?? Όπως και ασβέστιο, μαγνήσιο κλπ... Μια υπόθεση κάνω που το έχω απορία χρόνια τώρα...
Θα υπήρχε κάποιος λόγος που δεν θα μπορούσε να δουλέψει η ιδέα αυτή?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries