Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #320  
Παλιά 14-02-16, 14:45
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Συνεχίζοντας την αναδρομή στην λειτουργία του ενυδρείου ξαναγυρνώ εκεί που είχα σταματήσει σε προηγούμενη ανάρτηση, στην φίλτρανση.

Η βιολογική επιτυγχάνεται με διάφορα μέσα.

40 κιλά ζωντανό βράχο – Τραγάνα.
Ο βράχος εκτός του ενυδρείου για το απαραίτητο aquascape βρίσκεται και σε ξεχωριστό διαμέρισμα του σάμπ. Με τη βοήθεια μιας αντλίας Eheim compact 1001 (600 λτ/ω) ο βράχος καθαρίζεται 1 φορά το μήνα προσεκτικά και με επιμονή ενώ του σάμπ σε κάθε αλλαγή 2 φορές το μήνα. Κατά τη διάρκεια του «φυσήματος» η ροή της επιστροφής είναι ελεύθερη χωρίς στραγγαλισμό και τοποθετώ στην άκρη στο σαμπ, κάλτσα και υαλοβάμβακα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι μούργα, μαζεύεται εκεί πέρα. Επίσης περιττό να ειπωθεί πως τα κοράλια την καταβρίσκουν κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας και μάλιστα περισσότερο από όλα τα μαλακά (Alkyonium κλπ).

120 κιλά άμμο με την οποία έχω ένα DSB βάθους περίπου 10 – 11 εκ.
Σε αυτήν ζουν άπειρα μικρά πλασματάκια από σκουλικάκια έως κοχύλια Nassarius κλπ τα οποία τρέφονται με ότι περισσεύει από την από πάνω τους τροφική αλυσίδα.

Για το ATS,Έχω αναφερθεί και πιο πάνω.

Για το σκίμμερ αν και δεν είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος η αρχική και φθηνή επιλογή μου το «TMC V2 1500» κάνει αρκετά καλά την δουλειά του. Εάν και όποτε το επιτρέψουν τα οικονομικά θα ήθελα κάτι καλύτερο με σύγχρονη αντίληψη και φυσικά οικονομία.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06807.JPG
Εμφανίσεις:  263
Μέγεθος:  96,6 KB

Σημαντικό ρόλο στην φίλτρανση πιστεύω ότι παίζουν και τα πολλά σφουγγάρια που έχω στο ενυδρείο.









Χημική φίλτρανση.

Χρησιμοποιώ σε μηνιαία βάση 250 ml ενεργό άνθρακα (Matrixcarbon) και 500 ml αντιφώσφωρο (250 ml κάθε 15νθημερο) της Waterwaves (πολύ φθηνός και καλός).

Προσθήκη άνθρακα. Χρησιμοποιώ εντατικά ξύδι και σκοπεύω να το αναβαθμίσω με ανάμειξή του με βότκα. 12 ml κάθε μέρα με τη βοήθεια δοσομετρικής.

Προσθήκη βακτηρίων. Προσθέτω βακτήρια σύμφωνα με την συνιστώσα δόση της εταιρείας. Χρησιμοποιώ τα Biodigest και Bioptim της Prodibio.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06790.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  41,8 KB


Ως επόμενη αναβάθμιση στο θέμα της φίλτρανσης σκόφτομαι σοβαρά την προσθήκη ζεόλιθου. Το θέμα είναι υπό μελέτη !!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01924 seconds with 12 queries