Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 14-11-08, 20:35
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Αλλο στη φύση άλλο στο ενυδρείο και με αυτό που λες βεβαιώνεις εν μέρη αυτό που λέω . Δεν είναι μόνο το ph . Σημαντικότερο στους δίσκους είναι οι σταθερές συνθήκες και σταθαθερές συνθήκες έχουμε με συχνές αλλαγές και όχι με μαζική αλλαγή που μπορεί να δημιουργήσει στρες στα ψάρια .

Στο κάτω κάτω υποθέσεις κάνουμε και εφαρμόζουμε πράγματα στα ενυδρεία μας . Θεωρώ το τον Bleher κορυφαίο όμως αυτό που είπε με τις αλλαγές μερικοί το λαμβάνουν όπως θέλουν . Πρώτον δεν θεωρεί ενυδρεία μικρότερα από 600 λίτρα , στα ενυδρεία που δεν κάνει αλλαγή τα ψάρια είναι ενήλικα , έχει ίδιο όγκο υλικών για βιολογική φύλτρανση όσο και τα λίτρα του ενυδρείου . Με το καλό όταν έρθει πάλι φέτος ( έχουμε πολλές πιθανότητες) θα πρέπει να τον ρωτήσουμε κάποιες διευκρινήσεις .

Επειδή οι ποιο πολλοί από εμάς δεν αγοράζουμε μεγάλους δίσκους και πέρνουμε μικρά δισκάκια η πρόταση μου είναι ( αν μετράει ) είναι μικρές και συχνές αλλαγές νερού με 3-4 φορές τάισμα την μέρα και χαμηλό ph 6 κάτω .

Θα φέρω ένα παράδειγμα με τα ψάρια του NikitasK όταν πούλησε τα ψάρια του ( μάλλον τα χάρισε ) του είπα να τα φέρει σε εμένα .Τα ψάρια τα είχε 2 χρόνια ( 5 δισκάκια ) σε 300 λίτρα full φυτεμένο με ph 6,8 . Tου είπα ότι τα ψάρια ήταν μικρά ειδικά για 2 χρόνια . Μπήκαν στο ενυδρείο μου με ph 5,3 και με αλλαγές 100 λίτρα την μέρα με τάισμα 3-4 φορές .
Ηρθε και είδε τα ψάρια του σε 50 μέρες διπλά σε μέγεθος και με άλλα χρώματα . Αυτά προς το παρόν .....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01469 seconds with 11 queries