Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 05-05-03, 01:16
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή Τα περιεχόμενα του κουβα....

λοιπον ο κουβας είχε ....

γυρω στα 15 κιλα βραχο (αναθεμα με και μπορεσα να καταλαβω πως τον ξεκολησε απο τα 3.5 μετρα που μου είπε ότι το έβγαλε...) που απάνω έχει....

Χτενια (λατινικο όνομα δεν ξέρω είναι τα απλα γνωστα χτένια που όλοι ξερουμε ,αγαπάμε, και βαζουμε στις αστακομακαρονάδες μας)

Ενα έιδος filterfeeder που η ονομασια του (τουλάχιστον η αγγλικη) είναι αν θυμαμαι καλα barnacle . Μοιάζει με πεταλίδα και στην κορυφη του έχει ανοιγμα που βγαινει η "σκουπα" του και με διαδοχικες κινησεις φιλτραρει / σκαναρει το νερο.

Απλα γνωστα (και αγαπημενα εξισου) μυδια .

Αλγη το είδος "μαλουπα" (ξερετε εκεινο το τριχοειδες νιανια που κολάει παντου)

Αλγη "μαρουλακι" λεπτοφυλο....Σαν ψυλοκομενο μαρουλι κατσαρο με ωραίο ανοικτο ήμιδιαφανες πρασινο χρώμα.

Κσβουρακι (1) μικρο... γενος αγνωστο

Μπολικα μικρα σαλιγκάρια (τα γνωστα κωνικα) που αμεσως κανανε κατάληψη στα τζάμια

ενα αχινο Abracia lixula

μια γαριδα (απλη glass)

Μπολικα θαλάσια ζωήφια (συνταμα θα γεινουν φαγητο για τους υπολοπους κατοικους του ενυδρείου.

ph : 8
SG : 1.029
Θερμοκρρασια ¨28+
NH4 : 0


Προστεθηκε συνθετικο νερο (ευτυχως που είχα ετοιμο) με τις εξης παραμετρους
ph 8.4
SG 1026
Θερμ. 25
NH4 : 0
Σταδιακα (μεσα σε τρεις ΄ψρες) και γύρω στα 6 λιτρα....
Ολος ο βραχος ευτυχως χώρεσε σε ενα μικρο 20λιτρο και αυριο πανω να κτυπησω ενα 100αρι μικρο της juwel.

Φιλτραρισμα :
Φιλτρο ιδιοκατασκευή (οσο εμπαινε το νερο) τύπου tricle με ανθρακα και στρώμα ψιλο χαλικιου /αμμου απην περιοχη "Αγιος Νικολαος" /Λαγονήσι/καλυβια. Το νερο πφτει απο πάνω και διαμοιράζεται σε όλο το καδο (τροποποιήμενα μπωλακια Sanitas τα ψηλα) και στην συνεχεια περνάει στο ενυδρέιο. Ξερω Ξερω... προσωρινη λύση......

Αερας

Μια απλη αεραντλια που κίνει και το φιλτρο....

Θερμοστατης
Δεν το χρειαζεται....



Την γνωμη σας και πιθανες συμβουλες σας....
Υποψη΄ν έχω είδη ξεκοκαλίσει στην στήλη του Κου Ρεκλου στο malawicichlidhomepage για τα 2 μεσογειακα που έχει....
Πιστυώ ότι αν και ότι πιθανον επιζεισει θα αποτελέσει την βάση για το δικο μου μεσογειακο.

Αυριο και φώτο... (αν καταφέρω και βουτηξω απο τον προισταμενο μου την ψηφιακη του... χμμμμμμ)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries