Θέμα: Hello guys
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 22-04-11, 22:19
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή Καλά μας έχουν για τόσο χαϊβάνια;

Δεν ξέρω τι έχει πάθει το παλικάρι από τα Σκόπια και να μας λέει ότι είναι ο καλύτερος στην αναπαραγωγή κιχλίδων στις διπλανές χώρες και σε λίγο και στην χώρα μας. Από την άλλη ίσως παρουσιάζεται και μια ευκαιρία να βρουν κάποιοι φίλοι είδη από κιχλίδες σχετικά δυσεύρετες στην περιοχή τους.

Σαν κίνηση την βρίσκω σωστή… μπορεί να έχει και κάτι που θα το δούμε για πρώτη φορά και να είναι πραγματικά αξιόλογο… άσχετα από τιμές… θέλω να πω ότι όποιος πουλάει πρέπει και να ανταμείβετε για τον κόπο του και για το τι προσφέρει ανάλογα. Δεν είπα σε κανέναν να μην αγοράσει, απλό για μένα … αφού θέλει να συνεργαστεί ας είναι ειλικρινείς.


Το όλο θέμα είναι ότι δεν έχει κάνει ένα βήμα για να με πείσει ότι είναι χομπίστας όπως μας λέει. Γιατί τότε ναι έχει πολύ νόημα να υποστηρίξουμε ένα χομπίστα. Για μένα είναι ένας μεσάζον μιας εταιρίας, και αν είναι έτσι ας μας το πει για να το ξέρουν όσοι του ζητήσουν ψάρια και όχι να λέει πως έχει 90 ενυδρεία σε υπόγεια που θα νοικιαστεί κλπ. Που είναι οι φώτο από τα δικά του ψάρια… οι εταιρίες τα δικά του ψάρια ζήλεψαν και βγάλανε φώτο για να πουλήσουν… και κάποια ψάρια στις φώτο είναι από το 1996. Δεν μου αρέσει να με περνάνε για χαζό. Όσοι έχουμε ψάρια όλοι έχουμε αναρτήσει φώτο έστω και από το κινητό!!! Στις δε αναπαραγωγές παίζει παρουσίαση πρώτη μεγέθους και εδώ το παλικάρι πούλησε τις προάλλες όπως λέει 1600 ψάρια στην Τουρκία και δεν έχει ούτε μια δική του φώτο. Δεν μας δίνει ούτε ένα λινκ από παρουσίαση του σε ξένο φόρουμ… μόνο βιτρίνες σε ενυδρεία καταστημάτων... καλά πως τον βρίσκουν αυτοί οι ξένοι έμποροι? Έχει τόσα ενυδρεία και δεν έχει ούτε μια φώτο του δωματίου με τα ψάρια?

Καλά μας έχουν για τόσο χαϊβάνια? Πες μας παλικάρι ότι μπορείς να εξηγηθείς και να μας φέρεις τα τάδε ψάρια από την τάδε εταιρία στην τάδε τιμή… άσε τα ψέματα και τα χαζά περί με φοβάσαι μήπως είμαι εκτροφέας. Όλο και κάποιοι θα θελήσουν να σου αγοράσουν ψάρια ξέροντας όμως ότι δεν είναι από χομπίστα αλλά από τον Zoran από το http://www.cichlidsmk.com/

Εσύ λοιπόν που είσαι μέγας εκτροφέας πες μας για το τρόπο που κάνεις τις αναπαραγωγές σου.

Μπορεί εσύ να μην βαριέσαι αλλά δεν γίνεσαι και πιστικός. Εγώ μπορεί να κάνω σαν μικρό παιδί αλλά εσύ είσαι που δεν απαντάς σε καμία ερώτηση… πως περιμένεις να αγοράσω?

Είσαι λοιπόν ένας επαγγελματίας του χώρου και όχι χομπίστας.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01664 seconds with 11 queries