Θέμα: Αρχάριος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 07-06-13, 10:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pavlik
Το φίλτρο μου είναι το Biobox1 (όχι το μίνι) :
http://www.aquatlantis.com/aquatlant...o/FILTERS.html
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά αν θέλεις.
Καλημερα και καλως ηρθες.

Ειχα αυτο το φιλτρο στο 60αρι μου για καποιο καιρο. Για εσωτερικο, ειναι απο τα σχετικα καλα, οποτε αν δεν θελεις να πας σε εξωτερικο, δεν υπαρχει λογος να το αντικαταστησεις κατα τη γνωμη μου. Εχει καποιο χωρο για υλικα. Αν θυμαμαι καλα, στα 4 (νομιζω τοσα ειναι) καλαθακια του, ειχα απο κατω προς τα πανω: μπλε σφουγγαρι, siporax, siparax, filter wool και δεν ειχα προβλημα. Βεβαια, ως εσωτερικο, το θεμα ειναι οτι θελει συχνα συντηρηση γιατι μπουκωνει, ενω καθε 1-2 εβδομαδες θα πρεπει να κανεις αντικατασταση του filter wool (ευκολα, επειδη ειναι πανω-πανω).

Φυσικα, δεν συγκρινεται με ενα εξωτερικο, τοσο σε αποτελεσματικοτητα φιλτρανσης, οσο και σε ευκολια. Στο συγκεκριμενο ενυδρειο, εχω εδω και 1.5 χρονο αυτο (σετ που εχει ολα τα απαραιτητα, οπως διπλα βανακια και siporax) και καθαρισα με αυτο το θεμα, ενω το ανοιγω για συντηρηση καθε τριμηνο.

Να σημειωσω μονο, οτι το biobox το χρησιμοποιησα για περιπου ενα χρονο. Μολις το εβγαλα και πηρα το εξωτερικο, ειπα να κρατησω την αντλια του για τις αλλαγες νερου, αλλα δεν ξαναδουλεψε ποτε. Ουτε μετα απο "σουτια" στον τοιχο (παλια αποτελεσματικη μεθοδος )
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01466 seconds with 11 queries