Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 20-09-10, 07:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους,

@ in the pond
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Με μπέρδεψες λίγο με το σχήμα της λίμνης μου. Είναι ορθογώνιο περίπου 3,2 με 1,7 (αναλογία περίπου 2 προς 1). Με δεδομένο οτι θέλω να φιλοξενώ ΚΟΙ γνωρίζω οτι θα χρειαστώ αρκετές επεμβάσεις.
Μπράβο, ακόμα δεν ξεκίνησες και σκέφτεσαι από τώρα πως θα αναπτύξεις το σύστημα σου ώστε να φιλοξενήσεις nishikigoi. Είναι ομολογουμένως πολύ όριμη η σκέψη σου που δεν σου κρύβω ότι διαβάζοντας καταλήγεις σε αυτή.

Όσο για το σχήμα, τα 3 και βάλε μέτρα, φαίνονται εκ πρώτης όψεως ικανοποιητικά για μερικά nishikigoi. Το ίδιο ισχύει και μα το πλάτος σου. Μάλλον δεν κατάλαβα εγώ κάτι από την περιγραφή σου που έχεις μιλήσει για τετραγωνικό σχήμα. Βασικά ώς προς τον χώρο που διέθεσες, λαμβάνοντας υπόψην βέβαια της αυλής που φαίνεται στις φώτο, είναι οκ με την προυπόθεση να μην υπερβάλεις με κανένα τρόπο ώς προς τον αριθμό των ψαριών.

Αυτό που είμαι αναγκασμένος όμως να σου αναφέρω είναι όλες μου οι πληροφορίες για τη διατήρηση τέτοιων ψαριών ξεκινούν να μιλάνε για λίμνες τουλάχιστον 4,000 λίτρα. Ως μέχρι πριν λίγες μέρες αυτό μου φαινόταν και εμένα λιγάκι εξωπραγματικό. Η αλήθεια έρχεται όταν τελικά διαθέσεις τον χώρο αυτό σε αυτά τα ψάρια. Πραγματικά εκπληκτικό θέαμα και συμπεριφορές. Επιταχύνσεις που δεν μπορείς να διανοηθείς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύντομα θα φύγουν σχεδόν όλες οι πέτρες. Νομίζω όμως οτι θα κρατήσω τα πυθάρια. Πιστεύεις οτι υπάρχει πρόβλημα σε κάτι τέτοιο; Για την χορήγηση οξυγόνου προσανατολίζομαι σε:
Σίγουρα οι πέτρες φεύγουν το συντομότερο. Δεσμεύουν πολύτιμο χώρο, είναι εστίες τραυματισμών και χώρος παραμονής ακαθαρσιών με μικρή ή καθόλου κυκλοφορία.

Αν θέλεις να ακούσεις τη γνώμη μου, να αφαιρέσεις και τα πιθάρια...Τίποτε να μην μείνει στον καθαρό "στίβο" των ψαριών. Μην ξεχνάς ότι τουλάχιστον τα πρώτα 3 χρόνια μεγαλώνουν εκπληκτικά, αγγίζοντας μεγέθη μεγαλύτερα των 50 εκατοστών, έτσι?

Χορήγηση οξυγόνου άμεσα. Αυτό είναι το σημαντικότερο που πρέπει να πράξεις πρώτα!!! Είναι υπερκινητικό ψάρι. Ακόμα και το βράδυ με το ελάχιστο φως της κοινότητας, τα βλέπεις να κινούνται ασταμάτητα. Οπότε απαιτούν οξυγόνο αρκετό...!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα την γνώμη σου. Παράλληλα θα ήθελα, αν είναι δυνατό, να μου στείλεις ένα link με κάποιο bottom drain aeration που προτείνεις για να πάρω κάποια ιδέα και που θα το τοποθετούσες στην λίμνη μου.
Το εξωτερικό bottom drain aeration έχει και τα καλά του, αλλά και τα κακά του συγκρινόμενο με το κανονικό bottom drain aeration που δεσμεύεται μέσα στο μπετόν ή το λάινερ. Το καλό είναι ότι μετακινείται, οπότε μπορείς να αλλάξεις οποιαδήποτε στιγμή τη θέση του, ή να αφαιρέσεις πέτρες, ή να το καθαρίσεις. Το ίδιο σύστημα έχει εφαρμώσει και ο "Άντρος". Το δουλεύει αρκετό καιρό, είναι ευχαριστημένος και προσωπικά επισκέφτηκα το χώρο της λίμνης του πριν ακόμα λειτουργήσω εγώ τη δική μου λίμνη.... Θα τον παρακαλούσα αν είναι δυνατόν να παρέμβει δίνοντας τις δικές του εμπειρίες και να μας κατατοπίσει καλύτερα στο θέμα αυτό. Αν και γνώριζα την ύπαρξη του συγκεκριμένου συστήματος αγαπητέ φίλε, ουδέποτε το είδα στην πράξη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τους νάνους, τα κακτάκια, τα γλαστράκια, τα μικρά πυθαράκια έχω ένα μικρό φετίχ . . . . . . Ως παιδί στα eighties τα στίγματα της δεκαετίας αυτής με στοιχειώνουν ακόμα. Θα τα κρατήσω! Συμφωνώ απόλυτα για τα πλαστικά λουλούδια. Είναι μια λύση ανάγκης απο τα Jumbo με 2,99€.
Αφού σου αρέσουν, να τα αφήσεις...ο χρόνος θα δείξει ώς προς την παραμονή τους ή όχι... Τα λουλούδια όμως δεν είναι καθόλου μέρος του συνόλου....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις καταλήξω και με το τρίτο φίλτρο και μαζέψω και λίγα χρήματα θα μπω σε μια άλλη λογική. Θα σε απογοητεύσω λίγο (πλάκα κάνω . . . ) αλλά μάλλον θα πάω σε παχύφυτα με κρεμαστά φύλλα πρός το νερό (περίπου έτσι http://www.poulimenos.gr/images/products/07.jpg ). Αυτές είναι οι κινήσεις που θα γίνουν σε κανένα τετράμηνο.
Πριν πάρεις άλλο ένα φίλτρο, δώσε πληροφορίες για να το συζητήσουμε αν θέλεις. Τα παχύφυτα κάνε τα πέρα αν μπορείς. Υπάρχουν πολυάριθμα φυτά λίμνης που μπορούν να φυτευτούν σε όποιο σημείο θέλεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα το βράδυ η μία νυμφαία καταστράφηκέ εντελώς . . . . . . . . Το άλλο άσχημο είναι οτι δεν αντέχω το θολό νερό. Ψυχολογικοί καθαρά οι λόγοι.
Όταν δεν ανέχεσαι το θολό νερό, αμεσα χρειάζεσαι γερή φίλτρανση ανοικτού τύπου, καλή κυκλοφορία και ικανοποιητική uv. Θα σου έλεγα ότι και τα φυτά πρέπει να αποφευχθούν για τον λόγο ότι έχεις nishikigoi, αλλά παραμένει δικό σου θέμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τον πάπυρο μέ έβαλες σε σκέψεις και θα το δώ με ενδιαφέρον. Απ' ότι βλέπω όμως με το θώλωμα . . . . . . . . .μπαίνω σε διάφορες σκέψεις.
Ο πάπυρος είναι ένα μοναδικό φυτό. Δυστυχώς τα ριζώματα του είναι τόσο ισχυρά που εκτός του ότι μαζεύουν σκόνη και λάσπη, περιορίζουν αρκετά το ζωτικό χώρο της δεξαμένης, που στη δική σου περίπτωση είναι περιορισμένης έκτασης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιθανολογώ οτι μάλλον θα καταλήξω με μεγάλες ποσότητες salvinia natans & pistia stratiotes. Θα δείξει . . . . .
Τα nishikigoi χαρακτηρίζονται για τα σπουδαία τους χρώματα, την κοινονικότητας τους, την συμπεριφορά τους ως προς εμάς κ.α. Άποψή μου είναι να μην βάλεις οτιδήποτε που να καλύψει μεγάλο μέρος της επιφάνειας. Το ότι χρειάζεσαι κάποιο χώρο με σκίαση είναι γεγονός. Τα salvinia natans θα καταλίξουν στα στομαχάκια των ψαριών σου σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα και τα pistia stratiotes δεν είναι σίγουρο ότι θα αντέξουν. Προσωπικά στις τόσες πολλές χρονιές που τα χρησιμοποίησα, μόνο μια φορά κατάφεραν και είχαν εκπληκτική ανάπτυξη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02343 seconds with 11 queries