Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 19-09-10, 22:07
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους,

@ in the pond
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Με μπέρδεψες λίγο με το σχήμα της λίμνης μου. Είναι ορθογώνιο περίπου 3,2 με 1,7 (αναλογία περίπου 2 προς 1). Με δεδομένο οτι θέλω να φιλοξενώ ΚΟΙ γνωρίζω οτι θα χρειαστώ αρκετές επεμβάσεις. Σύντομα θα φύγουν σχεδόν όλες οι πέτρες. Νομίζω όμως οτι θα κρατήσω τα πυθάρια. Πιστεύεις οτι υπάρχει πρόβλημα σε κάτι τέτοιο; Για την χορήγηση οξυγόνου προσανατολίζομαι σε:

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...eration%20kit/

Θα ήθελα την γνώμη σου. Παράλληλα θα ήθελα, αν είναι δυνατό, να μου στείλεις ένα link με κάποιο bottom drain aeration που προτείνεις για να πάρω κάποια ιδέα και που θα το τοποθετούσες στην λίμνη μου.

Με τους νάνους, τα κακτάκια, τα γλαστράκια, τα μικρά πυθαράκια έχω ένα μικρό φετίχ . . . . . . Ως παιδί στα eighties τα στίγματα της δεκαετίας αυτής με στοιχειώνουν ακόμα. Θα τα κρατήσω! Συμφωνώ απόλυτα για τα πλαστικά λουλούδια. Είναι μια λύση ανάγκης απο τα Jumbo με 2,99€. Μόλις καταλήξω και με το τρίτο φίλτρο και μαζέψω και λίγα χρήματα θα μπω σε μια άλλη λογική. Θα σε απογοητεύσω λίγο (πλάκα κάνω . . . ) αλλά μάλλον θα πάω σε παχύφυτα με κρεμαστά φύλλα πρός το νερό (περίπου έτσι http://www.poulimenos.gr/images/products/07.jpg ). Αυτές είναι οι κινήσεις που θα γίνουν σε κανένα τετράμηνο. Σήμερα το βράδυ η μία νυμφαία καταστράφηκέ εντελώς . . . . . . . . Το άλλο άσχημο είναι οτι δεν αντέχω το θολό νερό. Ψυχολογικοί καθαρά οι λόγοι.

Σε ευχαριστώ για την υπομονή σου. Περιμένω νέα και συμβουλές.

@ yannossavva
Η σκούπα γενικά πιστεύω ότι είναι κάτι αναγκαίο και οτι είτε σε ενυδρείο, είτε σε λίμνη (οτι και αν πιστεύει ο καθένας οτι είναι λίμνη) και δεν θα την αποφύγεις κάποια στιγμή. Απλά όσο λιγότερο τόσο καλύτερα για εμένα. Οτι θα έρθει όμως η ώρα της θα έρθει . . . . .

Στην δική σου λίμνη το νερό είναι θολό απο το χώμα όπως το είδα στο βίντεο στο youtube; (σαφώς και έπαθα πλάκα βέβαια - η γέφυρα ΟΛΑ τα λεφτά . . . . . . . . ! )

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Περιμένω και άλλες!

@ MIXALIS CYPRUS
Μιχάλη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το τρυφίλλι έχει πολλές αρετές. Χρειάζεται λιγότερο φώς, παραμένει πολύ περισσότερο πράσινο και το κουρεύεις 2 φορές το χρόνο. Χρειάζεται όμως λιγό περισσότερη μεθοδικότητα σε σχέση με το γκαζόν. Θέλει ψέκασμα για μύκητες και κάμπιες (δύο διαφορετικά φάρμακα) και λίπανση 2 φορές τον μήνα. Όλα αυτά με προσοχή βέβαια για να μην πέσουν στο νερο. Αν το παρακολουθείς σωστά και μεθοδικά αφιερώνεις ελάχιστο χρόνο με πολύ καλό αποτέλεσμα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Το έχω χρησιμοποιήσει και αλλού για πολλά χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Με τον πάπυρο μέ έβαλες σε σκέψεις και θα το δώ με ενδιαφέρον. Απ' ότι βλέπω όμως με το θώλωμα . . . . . . . . .μπαίνω σε διάφορες σκέψεις. Πιθανολογώ οτι μάλλον θα καταλήξω με μεγάλες ποσότητες salvinia natans & pistia stratiotes. Θα δείξει . . . . .

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ!!!!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ & ΑΛΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!!
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01861 seconds with 11 queries