Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 30-04-15, 23:39
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Για μενα το πρωτο πραγμα και ποιό βασικο ειναι η όσμωση.
Στο πρωτο μου θαλασινο δεν την ειχα και οι αλγες εκαναν πραγματικο πάρτι!
Για κυκλοφορητες προτίμησε πολλους με λίγα λίτρα ανα ωρα σε διάφορα σημεια παρά έναν ή δύο μεγάλους.Σε αυτο παιζει ρολο και το στησιμο του βράχου.Προσπάθησε να εχεις σπηλιες και γενικά κενά ανάμεσα στα βράχια ετσι ώστε και τα ψαρια σου να βρισκουν καταφυγιο όταν φοβουνται αλλά και η ροη να περναει και να μην υπάρχουν ''νεκρά'' σημεια.
Οσο για το sump αυτο θελει καλό σχεδιασμό για να μην εχεις ανεπιθυμητα αποτελέσματα όπως πχ υπερχειλίσεις και πλημύρες.Βεβαια θελει πολύ ψαξιμο για να βρεις αυτο που σου ταιριάζει και αν ψαξεις θα βρεις πολλές και διάφορες λύσεις σχετικά με αυτο το θεμα που εγω πραγματικά εχω πολύ μπερδευτει στο τι εναι καλύτερο.Αυτο θελει πολύ ψαξιμο γιατι αν ειναι σε χωρο που θες ησυχία και το κατεβασμα του νερου κάνει θορυβο θα σπαστεις πολύ άσχημα.Αν δεν σε ενοχλεί αυτο προχωρα σε όποια λύση θες, όλες κάνουν την ιδια δουλειά.
Από ριάκτορες εγω θα σου έλεγα για αρχη να βάλεις ενα φωσφόρου μιας κα ιη όσμωση εχει ανθρακα.Αργότερα αν φορτωσεις το ενυδρειο βαζεις και εναν ανθρακα επιπλέον.
Διαβασε φιλαράκι μου πολύ πρίν κάνεις οτιδηποτε και ρώτα οπου βρεθεις και οπου σταθεις για να περνεις γνωμες.Οποιος βιαζεται σκονταφτει και στο χόμπι μας αυτο ειναι νόμος.
Επεσες και στα βαθιά με το μεγάλο ενυδρειο.Ελπίζω οικονομικά να το αντεχεις.
Μην ξεχασω να σου πώ και για τα τέστ που ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αλλοιως δεν κάνεις τιποτα χωρις αυτά.

ΥΓ. Στο sump καλό ειναι να βαλεις ακομα ενα χωρισμα για αναπλήρωση.Ειναι τετοια η εξάτμιση του νερου που θα σου χρειαστει σιγουρα μελλοντικά.Αν οι διαστάσεις του sump το επιτρεπουν κάντο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01380 seconds with 11 queries