Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 31-12-16, 13:53
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Το ενυδρειάκι μου

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 61x31x37
Όγκος: 57lt (καθαρό 45 lt) Juwel 60 led
Κατηγορία:
Φυτά: lunwigia repens,chladoflora moss ball, κερατόφυλλο και 3 ανούμπιες
Ψάρια / Άλλα είδη: 1 shubunkin, 1 veiltail
Διακοσμητικά υλικά: ξύλο mopani, σκουρόχρωμο χαλίκι βασάλτη με κοκκομετρία 1,4-2,8 mm, θερμόμετρο
Φόντο: όχι
Φωτισμός: 1 x 8watt novolux led tube 6500 kelvin 624 lumen
1x 5watt cold white led tube
1x 4 watt blue light led tube
Διάρκεια φωτισμού: από 8:30 έως 9:30 ώρες
Φιλτράρισμα: το εσωτερικό του φίλτρο, 300lt/h, 2 μπλε σφουγγάρια
Θερμοστάτης: όχι, στην θέση του θερμοστάτη έχω βάλει 2x mini siporax και μπροστά τους, στην είσοδο του νερού, ενυδρειακό βαμβάκι
Λίπανση: seachem flourish 0,5 ml κάθε 7 μέρες
Παροχή CO2: όχι

Παράμετροι:

pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 15-25
Αλλαγές νερού: κάθε 4 ημέρες 33%
Θερμοκρασία: 23
Το ενυδρείο στήθηκε 15/10/2016. τις τελευταίες 25 ημέρες έχει μπει σε μια ρουτίνα από θέμα αλλαγής νερού, φωτισμού, μετρήσεων. επειδή τα χρυσόψαρα ήρθαν ως δώρο, δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου να κάνω τον κύκλο του αζώτου με αμμωνία και έριξα μέσα το tetra safe start, σύμφωνα με τις οδηγίες του και όσο περίσσεψε το έριχνα, από λίγο, μετά από κάθε αλλαγή νερού.
Το ξέρω ότι είναι μικρό το ενυδρείο μου, αλλά όλα έγιναν πολύ βιαστικά. τα ψάρια είναι μικρά ακόμα 5,5 και 6 εκατοστά, χωρίς την ουρά. για ένα σύντομο χρονικό διάστημα, θα μείνουν σε αυτό το ενυδρείο. αν θεωρείτε ότι κινδυνεύουν σε αυτά τα λίτρα και δεν πρέπει να μείνουν καθόλου,θα τα δώσω άμεσα (αν και τα έχω συμπαθήσει ).
έχω ένα θέμα με φύκη, δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω εδώ και να ανεβάσω και φωτογραφίες ή να ανοίξω άλλο ποστ.
οποιαδήποτε παρατήρηση - διόρθωση, δεκτή και επιθυμητή.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01603 seconds with 11 queries