Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 15-01-19, 23:10
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω και κάτι, όλα τα λιπάσματα που πέφτουν στα ενυδρεία αυτά, δεν επηρεάζουν τα ζωντανά ? Απορία το είχα από πάντα ....
Αυτό το είχα ψάξει από την αρχή που ασχολήθηκα με τα φυτεμένα. Όπως σχεδόν σε όλα, υπάρχουν αντίθετες απόψεις αν και το ότι μπορεί να βλάπτουν τα ψάρια είναι άποψη μειοψηφίας.
Υποτίθεται ότι οι δόσεις που προτείνουν οι εταιρείες είναι ασφαλείς για τα ψάρια και δεν έχω κάποιο σοβαρό λόγο να το αμφισβητήσω καθώς- από προσωπική εμπειρία- όταν τα ζωντανά μου τις περισσότερες φορές φτάνουν το προσδόκιμο ζωής τους σημαίνει ότι έτσι είναι. Ή τουλάχιστον, δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα...

Από εκεί και πέρα το τι θα συμβεί μακροπρόθεσμα στους ζωντανούς οργανισμούς αν κάποιος το παρακάνει με τα λιπάσματα δεν ξέρω. Υποθέτω ότι μπορεί να δημιουργήσει θέματα όπως όμως θέματα θα δημιουργήσει οτιδήποτε το "παρακάνουμε" σε ένα ενυδρείο...

Από εκεί και πέρα σε ότι αφορά το πόσο ένα σκηνικό μπορεί να μην είναι συμβατό με τους οργανισμούς που φιλοξενούμε και να κάνει την ζωή τους δύσκολη υποθέτω ότι συμβαίνει συχνά. Κανένα ψάρι δεν ζει σε "rain forest", σε iwagumi ή ανάμεσα σε βουνά, χαράδρες και bonsai . Από προσωπική και πάλι εμπειρία θεωρώ ότι για τα ζωντανά δεν αποτελεί τόσο εμπόδιο το σκηνικό που θα χτίσουμε- εξαιρώ τις ακρότητες- όσο οι υπόλοιπες παράμετροι που του προσφέρουμε. Ο διαθέσιμος χώρος, ο κατάλληλος αριθμός ψαριών του είδους του, οι κατάλληλοι συγκάτοικοι, η ασφάλεια που μπορεί να του παρέχει ο χώρος γύρω του...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries