Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #64  
Παλιά 29-04-10, 14:57
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σαι καλά φίλε μου,..................................τα θρεπτικα συστατικά του και περισσότερο για το Ph.

Ευχαριστώ,
φιλικά Αντώνης
Φίλε Αντώνη καταρχήν να πω ότι σε παραδέχομαι για όλα όσα έχεις παρουσιάσει έως τώρα στο gab. Οι αναφορές που έχεις κάνει αλλα και αυτά που διάβασει από όσα έχεις γράψει, δείχνεις ότι έχεις ασχοληθεί πολύ με το emersed .

Επειδή έχω βάλει τελάρο μέσα σε ενυδρείο έχω άσχημες εντυπώσεις .

Ναι στην φύση μπορεί όλα να είναι εμερσαντ με πράσινο κίτρινο η και ανάμεσα τους και ξεραμένες περιοχές . αλλά εκεί μιλάμε για ένα ανοιχτό και ανεξάρτητο σύστημα.

Μέσα σε ένα ενυδρείο το κιτρινωπό φύλλωμα δείχνει άσχημα όπως και να το κάνουμε. Από εκεί και πέρα όπως είπα είναι και θέμα γούστο.

Απλά επειδή βλέπω ταπερ και μικρά ενυδρεία να μετατρέπονται σε viv η palydarium . χωρίς καν υγραντήρες και απαραίτητους εξοπλισμούς κάποια στιγμή όλα θα πάρουν την κατιουσα. Είναι πολύ δύσκολο όσο επιμελής να θέλει να είναι κάποιος, να ψεκάζει το ενυδρεία του συνεχεια.

Όσο αφορά τα λιπάσματα είναι μεγάλη κουβέντα . αν ένα φυτό πρέπει να παίρνει κάποια συγκεκριμένα ιχνοστοιχεία πρέπει με κάποιο τρόπο να τα συμπληρώνουμε .
Το λέω γιατί αν βάζουμε π.χ. απιονισμενα νερά κτλ όσο θρεπτικό και να είναι ένα χώμα κάποια στιγμή θα στράγγιση από θρεπτικές ύλες.

Σίγουρα δεν κάνουν όλα τα λιπάσματα για όλα τα φυτά γι αυτό πρέπει να γνωρίζουμε τις ανάγκες του κάθε φυτού.

Το plexi το ανέφερα γιατί είναι αξιόπιστο υλικό και δοκιμασμένο σε κατασκευές μέσα στο ενυδρείο χρονιά τώρα. (προσωπικά το θεωρό πολύ καλό υλικό και όχι περίπλοκο στο να το χρησιμοποιήσεις σε κατασκευές)

Τέλος να πω ότι είναι μεγάλη κουβέντα ένα ανοιχτό σύστημα ( φύση) emersed
Και ένα ενυδρείο viv εμερσαντ .
Πιστεύω ότι έχεις δει μια και βλέπω ότι έχεις ψάξει αρκετά το θέμα. Θα ξέρεις καλυτέρα και από εμένα ότι για να στηθεί ένα σωστό viv εμερσαντ ενυδρείο θέλει απαραίτητο εξοπλισμό.

Απλά έτσι όπως βλέπω να στήνονται ενυδρεία viv είναι σαν να λεμέ βαλτέ σε ένα ενυδρείο με ψαρια ένα κυκλοφοριτή και τελειώσατε.
Πιστεύω ότι καταλάβεις ότι ένα πραγματικό viv όπως και ένα κανονικό ενυδρείο θέλουν των απαραίτητο εξοπλισμό.

Όλα αυτά για να μην σε πορίζουν και εσενα γιατί τώρα δεν γίνετε εκείνο και το άλλο. Και μα και πως κτλ.

Να ξέρεις ότι σε θαυμάζω και για το κόπο που παρουσιάζεις πολλά πράγματα αλλά και για την καλή σου διάθεση.

Καλή συνεχεία
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01804 seconds with 11 queries