Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 14-07-08, 12:49
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός των παραπάνω, δεν ξέρεις και τις διατροφικές συνθήκες των διαφόρων Μεσογειακών οργανισμών.
Για το σαλιγκάρι αυτό που είναι στην δεύτερη φωτογραφία, έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά επικίνδυνο. Στο Μεσογειακό που είχα κάποτε, είχα βάλει ένα παρόμοιο και κάθε μέρα πήγαινε και σκότωνε και από ένα κανονικό σαλιγκάρι. Τα έπιανε, τα βεντουζάριζε και τα έβγαζε από το κέλυφός τους. Δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια αν είναι το ίδιο.

Και για να μην το παίζω έξυπνος, να σου πω ότι στις αρχές στο μικρό 90άρι reefπου διατηρούσα, είχα βάλει και εγώ αρκετά ζωντανά από Μεσόγειο. Πεταλίδες, καβουράκια, σαλιγκάρια, γαρίδες, ανεμώνη και μια φορά και ένα χταπόδι 5 πόντους.
Όταν όμως διάβασα κάποια πράγματα, αποφάσισα να μην παίζω με αυτές τις καταστάσεις. Δεν μου φταίγανε ούτε τα μεν ούτε τα δε ζωντανά….

Δεν λέω ότι θα έχεις στα σίγουρα απώλειες. Μπορεί και όχι. Αλλά κακά τα ψέματα, το σωστό είναι να μην μπλέκουμε οργανισμούς διαφορετικών θαλασσών.
Εδώ πολλοί δεν το κάνουν στα ενυδρεία γλυκού νερού, θα το κάνουμε εμείς, που τα πράγματα είναι σαφώς πιο επικίνδυνα?

Πάντα φιλικά!
ο φιλος μου δεν εχει σαλιγκαρια τροπικα εχει μονο μεσογειακα και δεν νομιζω να πειραξουνε ψαρια αυτα.Οσο για εμενα εχω βαλει στο ρεεφ μονο καβουρακια ξενιστες μεσα να με κα8αριζουνε τον βραχο μου και απο οτι εχω ακουσει πολυ απο εδω μεσα εχουνε βαλει χωρις κανενα προβλημα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά ...
εκτός από βράχο και μικροοργανισμούς δηλαδή ... σκοπεύεις να μπερδέψεις και κανονικούς οργανισμούς μεταξύ τους ...

έχεις σκεφτεί ότι οι απαιτήσεις ενός οργανισμού από την μεσόγειο μπορεί να είναι διαφορετικές από αυτές ενός οργανισμού από τους υφάλους του ειρηνικού ας πούμε ?
ή επειδή τα μεν είναι τσάμπα και τα κλοουνάκια έχουν μόνο 9 ευρώ δεν μας πολυνοιάζει κιόλας ?
νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει ... για ξανά σκέψου λίγο τι είναι αυτό που θες να φτιάξεις τελικά ?
μία γούρνα με θαλασσινό νερό που θα πετάς μέσα ότι βρίσκεις ?
ή μία μικρογραφία ενός οικοσυστήματος που θα το βλέπεις και θα το χέρεσε ?
Ε οχι και γουρνα να το κανω.Γνωριζω οτι τα μεσογειακα δεν μπορουνε να ζυσουνε στις τροπικες θερμοκρασιες γι αυτο δεν βαζω μεσα πραγματα τα οποια βρισκω οταν βουταω.Τωρα σχετικα με το βραχο θα δουμε ολοι μας την πορια που θα εχει το ενυδρειο του φιλου μου και ο καθενας θα βγαλει τα συμπερασματα του.Αλλα πιστευω οτι,οτι και αν γινει θα βγαλουμε ενα καλο συμπερασμα.Πιστευω οτι θα ειναι ενα καλο πειραμα να δουμε αν οντως μπορουμε,αν παρεις ενα τοσο καλο πορωδες με τοσο πολυ κοραλινη βραχο και τον δουλεψης σε τροπικες θερμοκρασιες μπορη να αντικαταστισει τον τροπικο βραχο ισαξια.(Παντα μιλαω να βγαλεις απο καθαρα νερα βραχο οπως βγηκε αυτος,ο οποιος εχει βγει απο την καθαροτερη θαλασσια περιοχη εξω απο την πολη μου)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexx : 14-07-08 στις 12:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01760 seconds with 11 queries