Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-11-09, 23:10
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή Η Λιμνούλα μου (βήμα-βήμα)

Προλιμνη χωρητικότητας περίπου 300 λίτρα.
Προλιμνη οπού σκοπός της είναι να φιλοξενεί κύριος φυτά. Σίγουρα πάπυρο που φιλοξενεί ήδη και βλέπουμε.
Η κατασκευή της έγινε από μπετό σιδερά πλέγματα(κακή επιλογή έκανα στο συγκεκριμένο πλέγμα και με παίδεψε) καλουπώματα , βελτιωτικά τσιμέντου.
Και τέλος μια και είχα φοβίες σχετικά με την στεγανότητα (όπως είπα τα πλέγματα ήταν άστα να πάνε) έβαλα πλακάκια σε όλες της επιφάνειες.
Τρέχει εδώ και αρκετούς μήνες με 100% στεγανότητα.
Ευτυχώς.

Κυρίως λίμνη χωρητικότητα 3200 λίτρα αν θυμάμαι καλά.
Η κυρίως λίμνη (στην πραγματικότητα λιμνούλα) σκοπό έχει να φιλοξενήσει χρυσόψαρα και μετρημένα koi (3 υπολογίζω) Κανά 2 μεγαλούτσικες γλάστρες με φυτά πάπυρος και μια μεγάλη γλάστρα με νούφαρα.
Αρχικός προγραμματισμός ήταν να γίνει από liner.
Πλέων δεν είμαι σίγουρος αν τελικά θα χρησιμοποιήσω liner η θα την καλουπώσω για τσιμεντάρισμα.


Φιλτράρισμα DIY
Ο τρόπος φιλτραρίσματος θα γίνετε σε χτιστό εξωτερικό χώρο από την λίμνη.
Όπου, το φιλτραρισμένο νερό θα επιστρέφει στην προλιμνη μέσα από ένα τοιχίο (βλέπετε φωτο όταν τις βάλω) οπου αφου γεμίσει με νερο η προλιμνη θα υπερχειλίσει πάνω σε ένα καταρράκτη και μετά πάλι στην κυρίως λίμνη και μετα μια από τα ίδια ξανά .


Άλλες πληροφορίες.
>Η λίμνη θα έχει έξοδο ασφαλείας από υπερχειλίσει
>Το γέμισμα της λίμνης με νερό θα γίνετε από λάστιχα όχι ορατά στο μάτι.
>Καλώδια ιστορίες Κτλ θα είναι όλα κρυφά όχι ορατά
>Θα έχει υψόμετρο ασφαλείας από κίνδυνο επιδρομών από γάτες.
>Και αλλά που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα (η που τα έχω σκεφτεί αλλά βαριέμαι να γράψω)


Σε πρώτη φάση θα βάλω φωτογραφίες από αρχική φάση της κατασκευές έως το σημείο που είναι σήμερα.


Συμβουλές ,Παρατηρήσεις ,Σχόλια δεκτά, είτε αρνητικά, είτε θετικά
Απορίες και συζήτηση σε ότι θέλει να ρωτήσει κανείς.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01624 seconds with 11 queries